След двете решения на Конституционния съд от петък, Висшият съдебен съвет може да възобнови процедурата по избор на главен прокурор. Тя беше спряна миналото лято, след като бившият главен прокурор атакува новите правила за избор и освобождаване на обвинител номер 1.

Конституционният съд одобри новите правила за избор и освобождаване на главен прокурор с най-малко 13 гласа от общо 25-членния ВСС. Макар този състав на ВСС да работи втора година с изтекъл мандат, законът му позволява да избере нов главен прокурор, обясняват юристи. А по новите правила миналата година беше отстранен и Иван Гешев като главен прокурор с 16 гласа. Преди това изискването беше минимум - 17.

Висшият съдебен съвет спря процедурата по избор на главен прокурор миналото лято заради новите правила, които бяха атакувани пред Конституционния съд. Сега топката е пак в полето на ВСС, който ще решава дали и как да възобнови процедурата. Това ще отнеме време – първо, докато решението на Конституционния съд влезе в сила, и второ заради административни въпроси по връщането на ВСС в стария му вид, обяснява представляващият Боян Магдалинчев.

„На този етап не мога да ви кажа точно кога може да се случи, но очевидно нещата трябва да се развият, колкото е възможно по-скоро. Стига да има възможност да се събере органът”, заяви Магдалинчев.

Така или иначе, ВСС ще избира главен прокурор по нови правила. С най-малко 13 гласа от общо 25 вече ще може да се избира обвинител номер 1. Досега бяха нужни 17. Членовете на този състав на ВСС са 21 заради непопълнени квоти.

„Това освобождава ВСС от тежестта да търси сериозно мнозинство при избора на главен прокурор. И след това също така да не бъдат завишени прекалено много критериите по търсене на отговорност от страна на главния прокурор. Считам, че това е добра промяна”, заяви Орлин Колев, доктор по конституционно право.

„В преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение на Конституцията има една забрана този състав на ВСС да провежда по процедурите по избор по отношение на тримата големи. Но след влизането в сила на решението на КС тази забрана ще отпадне”, заяви Боян Магдалинчев.

Изтеклият мандат на ВСС не е пречка да бъде избран следващият главен прокурор, казват юристи.

„Изборът следва да се приеме за легитимен, колкото и някои да не го приемат”, обясни Орлин Колев.

Повече от година изпълняващ функциите главен прокурор е Борислав Сарафов, който беше един от заместниците на Иван Гешев като ръководител на националното следствие.