На редовното си заседание Висшият съдебен съвет ще обсъди План за действие с конкретни мерки за изпълнение на препоръките в Доклада на Европейската комисия за сътрудничество и проверка. Вносител на точката е представляващият ВСС Соня Найденова, предаде репортер на БГНЕС.
Днешното заседание на Съвета е второто след Доклада на Брюксел и първото, което ще се председателства от правосъдния министър Христо Иванов. Миналия четвъртък Иванов демонстративно отказа да участва в изслушването и последвалото гласуване на кандидатите за председател на ВКС. Христо Иванов предпочете да участва в неформален съвет на правосъдните министри от ЕС в Рига.
ВСС ще трябва да реши и дали да възложи на Дирекция "Вътрешен одит" цялостен преглед на извършените подбор и назначения на съдебни служители във всички софийски съдилища – СГС, СРС, СОС, САС, Апелативен специализиран съд и Специализиран наказателен съд. Проверката ще обхваща период от 2013 г. до настоящия момент и трябва да приключи в срок от 31 март 2015 г.
Кадровиците на съдебната власт се очаква да възложат на Галя Георгиева, член на ВСС, отделна проверка за назначенията в Административен съд София-град. Поводът е назначаването на бившия заместник-министър на правосъдието Сабрие Сапунджиева за съдебен служител, без за това да е уведомен ВСС. Миналата седмица стана ясно, че Сапунджиева е скоростно назначена като съдебен секретар в Административен съд София-град, в опит да запази правото да ползва държавното жилището, в което живее от 12 години. Апартаментът е собственост на Министерството на правосъдието, а Сапунджиева отказва да го напусне, въпреки, че от половин година не е част от изпълнителната власт. Заради казуса "Сапунджиева" се очаква кадровиците на Темида да променят свое решение от 2009 година, с което изрично указват на административните ръководители на органите на съдебната власт да не назначават служители на свободни щатни бройки, включително по заместване, без изричното съгласие на ВСС.
Сред точките в дневния ред за заседанието днес е и искане за удължаване на проверката на ръководството на Софийския градски съд. Искането е на Временната комисия, в която влизат 12-сет от членовете на ВСС, които са били съдии. Комисията бе създадена на 8 януари след изслушване на съдии от СГС и адвокати, които обвиниха ръководството на съда в порочни практики при неговото управление. Членовете на Временната комисия проведоха серия от изслушвания на съдии и служители от администрацията в СГС. Обяснение е дало и ръководството на СГС. Комисията на ВСС трябваше да приключи своята работа до края на януари, но по всяка вероятност проверката ще бъде удължена с още няколко дни.
БГНЕС припомня, че 12-те членове на ВСС трябва да излязат със становище дали срещу Владимира Янева и заместниците й следва да се образува дисциплинарно производство. Искане за "дисциплинарка", още преди да е приключила проверката, направи един от членовете на ВСС - Калин Калпакчиев. Засега Калпакчиев не среща подкрепата на поне още четирима от членове на ВСС. За завеждане на дисциплинарка са нужни подписите на поне петима от членовете на ВСС. Заместник-председателят на СГС и председател на Българската съдийска асоциация Богдана Желявска обясни, че с искането за "дисциплинарка" Калпакчиев изпада в положение на "конфликт на интереси", тъй като съпругата му Елизабет Петрова е съдия в СГС и сред тези магистрати, които искат оставката на ръководството.
Право да поиска дисциплинарно производство има и правосъдният министър Христо Иванов, което обаче би било прецедент. За да не бъде обвинен в политически натиск и вмешателство в независимостта на съдебната власт, досега правосъден министър не си е позволявал да предприема подобни крайни действия.
TrafficNews.bg
Още от категорията
От НЗОК се надяват да могат да платят надлимитната дейност на болниците през януари