Вече има желаещи да закупят статуята на Бойко Борисов, която вчера се появи за няколко часа на пл. „Гарибалди” в столицата. Това заяви авторът на скулптурата Андрей Врабчев.
Произведението беше премахнато само няколко часа, след като стана атракция в центъра на София и предизвика еуфория в социалните мрежи.
Монументът е висок три метра и тежи 40 килограма. В дясната си ръка Бойко Борисов държи ножица, а в лявата три книги, една с надпис БКП. Авторът заяви, че логото върху паметника „ББ” неслучайно наподобява на емблемата на Супермен.
От тонклона в статуята звучи музикален микс на любима песен на премиера с негови популярни реплики.
„Използвал съм стъклопласт поради няколко причини – лесен е за работа, лесен за пренасяне, отговаряше на целта на идеята ми, което е да изразя състоянието на нашето време, в което се употребяват не особено качествени материали”, посочи Врабчев пред БТВ.
Скулпторът заяви, че очите на монументът светят, защото е създаден преди две години, когато популярност придоби паметникът на Цар Самуил.
„Идеята беше да представя нашето време, което ще произведе история и ще бъде история. Бойко Борисов просто е личността, която най-добре обслужва моята идея, защото е разпознаваем и бъдейки три пъти премиер – със сигурност е записал своето име в историята”, каза авторът.
Врабчев заяви, че отдавна е избрал пл. „Гарибалди” за „премиерата” на своята скулптура, защото той е малък и уютен, а ремонтът на емблематичната улица „Граф Игнатиев” е бил само допълнение към идеята му. „Социално също е подходящ, има спирка. Самият паметник ни казва, че това, което създаваме остава след нас, аз го поставих на място, което също ще бъде паметник на нашето време”, заяви скулпторът.
„Паметникът е повлиян от този на Ленин, който съществуваше в София и беше премахнат. За книгите – пише БКП, защото БКП може да бъде прочетена книга, но може и да е настолна книга. Изкуството не дава отговори, то поставя въпроси. Направих го преди две години, но тогава дойдоха президентските избори и това беше причината да не го поставя, защото акцентът щеше да се измести към политиката”, допълни авторът.
Снимки: БГНЕС