Община Пловдив ще има третия най-голям бюджет в България през 2019 година. За втора поредна година Пловдив отстъпва второто място на Община Варна, но разликата във финансовия ресурс между двете общини става все по-голяма.
В проекторамките на местните бюджети за 2019 година се вижда, че Пловдив ще харчи около 352 млн. лева, а Варна ще разполага с 472 млн. лева. За сравнение през 2018-а година бюджетът на града под тепетата бе 369 млн. лева, а на морската ни столица 384,7 млн. лева.
Бюджетът на Пловдив, който е качен на сайта на администрацията, е 303 млн. лева, а по време на общественото обсъждане стана ясно, че излишъкът от предходната бюджетна година ще е около 49 млн. лева. В тези средства има 37 млн. лева от инфраструктурни обекти, които не са реализирани.
В бюджетите на общините влизат делегираните от държавата дейности, местните приходи от данъци и такси, европейските програми и преходния остатък. Голямата разлика в бюджетите на втория и третия по големина град се дължи от една страна на огромния транш от държавата към Варна за реконструкцията на бул. „Васил Левски”. Вътрешноградското шосе ще струва 75 млн. лева на държавата, а около 40 млн. лева за него са заложени през 2019-а година.
В капиталовата програма на Варна, която е 185 млн. лева, са записани и 23 млн. лева за пречиствателна станция в Златни пясъци по водния им цикъл. Това е другата причина Пловдив да изостава значително в съревнованието си с Варна. В рамката на бюджета за 2019-а под тепетата не е предвиден Водния проект, който е на стойност 120 млн. лева. В момента по-голямата част от обществените поръчки са замразени, като едната - за пречиствателната станция е във ВАС, а два от лотовете за ВиК мрежата са прекратени.
Ако Пловдив съумее да приключи по-бързо процедурите по Водния цикъл и намери финансиране за някои от големите си проекти от държавата, то разликата с Варна може да бъде стопена значително.
Парите на Столична община пък са 1,623 млрд. лева, което е с 80 млн. повече от Бюджет 2018. Капиталовата програма на София е над 551 млн. лева, като впечатление прави, че от тях 58% са средства от европейските програми. Най-много средства са в перата „Общо в транспорт и транспортна инфраструктура” ще се инвестират 447.9 млн. лева, като в това число влиза и разрастването на метрото.
Четвърта по бюджет е Община Бургас с макрорамка от 253 млн. лева. Следващите по големина общини Русе и Стара Загора ще разполагат със съответно 113 и 115 млн. лева.