Домакинствата в България имат нагласа за увеличение на своите разходи. Това показва последната анкета на националната статистика. Според резултатите за следващите 12 месеца има подобрение в нагласите за разходите за покупка на предмети за дълготрайна употреба - автомобили, дрехи, мебели и други.

През юли обаче общият показател на доверие на потребителите намалява с 0,6 пункта спрямо април. За понижаването на потребителското доверие основен фактор е било населението в градовете, съобщават от НСИ. Все пак общата оценка на потребителите за развитието на икономическата ситуация в страната през последните дванадесет месеца е по-малко негативна в сравнение с предходната анкета. В резултат балансовият показател се покачва с 1,6 пункта.

В очакванията на потребителите за следващите дванадесет месеца обаче се наблюдава известен песимизъм. Потребителите продължават да считат, че през последните 12 месеца има покачване на цените, макар и с по-слабо темпо, спрямо оценките при анкетата през април, пише 24 часа. За следващите 12 месеца очакванията за покачване на инфлацията се засилват.

По-негативни в сравнение с април са и очакванията на потребителите за безработицата в страната за този период. По отношение на финансовото състояние на домакинствата оценките на живеещите в градовете се влошават, докато в селата има оптимизъм.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg