
Над 800 млн. лева ще бъдат вложени в подобрение на водната инфраструктура в седем града с проблемно водоснабдяване. Проектите се финансират по Оперативна програма "Околна среда" и днес бяха подписани в Министерството на околната среда и водите. Това обаче е само поредна крачка за решаване на кризата с водоснабдяването в страната, обяви екоминистърът Манол Генов. Двамата с регионалния министър Иван Иванов се надяват на валежи през пролетта, за да няма толкова селища на режим през лятото, както беше през 2024 година.
В министерството днес проекти подписаха водните дружества в Плевен, Габрово, Велико Търново, София, Търговище, Хасково и Добрич. Проектите за нова инфраструктура са само крачка към решаването на водните проблеми, обяви екоминистърът.
"Нали и вие като мен не сте наивни, че с 800 млн. лева в седем ВиК оператора ще решим проблемите на безводието. В момента положението е както миналата година, надяваме се да има по-голяма снежна покривка, да има по-обилно снеготопене през пролетните месеци и както се казва да падне още сняг", заяви министър Манол Генов.
И през тази година има опасност да се повтори проблемът с масовото безводие в страната.
"Сега сме на нивата от миналата година и това е предпоставка за едно изключително фино управление на водните количества, които се отпускат ежемесечно със заповед на министъра на околната среда и водите", допълни министър Манол Генов.
Освен липсата на вода, утежняващ фактор е състоянието на мрежата като на места се губят по тръбите и над 80% от водата. Сумата, която е нужна за цялостна инвестиция в сектора, е колосална.
"Анализът, който ми е предоставян от колегите, защото той е правен отдавна, е близо 30 млрд. лева, за да се обхване целия сектор", заяви регионалният министър Иван Иванов.
"И тук е пак моят апел към общините още веднъж да извършат този режим на съгласуване с ВиК операторите, за да може наистина да бъдат рехабилитирани участъци, където има наистина нужда и където има най-големи загуби на питейна вода", посочи регионалният министър.
Един от проектите, подписани днес, е на ВиК Търговище и е на стойност над 122 млн. лева. Освен подмяна на водопроводи, той предвижда и изграждане на нова пречиствателна станция и реконструкция на съществуващи. В момента не във всички райони на града водата е годна за пиене.
"Освен че е мръсна, друго не знам, не става за пиене."
"Чува се, че трябва да си купуваме вода от магазина и тези каните с филтрите да ги използваме за готвене."
"Да, имаме проблем, бяха съобщили, че не е много годна за пиене. Повечето хора пият минерална вода."
"По принцип водата не е много хубава, ние си купуваме минерална вода и с нея готвим".
През лятото част от селата около Търговище бяха на воден режим.
"Аз съм от село, носихме с туби от града вода, имаме хидрофор, пълним бидони и няма валежи и какво да очакваме. Качеството е зле, а цената е по 4,30 - 4,40 лв. и така. Дано да има някакво решение, дано, надяваме се, вярваме."
"Притеснявам се от сушата и от безводието, да даде Господ дъжд",молят се хората.
Подписаните днес проекти се очаква да бъдат завършени до края на 2029 година, пише БНТ.
Още от категорията

Парите за лекарства няма да стигнат до края на годината, въпреки сумата от 2,3 млрд. лева?


Акценти





Назначиха Димитър Колев за зам.-управител на ВиК – Пловдив



Делото за убийството в Цалапица пропадна! Бизюрев е болен
