Над 800 млн. лева ще бъдат вложени в подобрение на водната инфраструктура в седем града с проблемно водоснабдяване. Проектите се финансират по Оперативна програма "Околна среда" и днес бяха подписани в Министерството на околната среда и водите. Това обаче е само поредна крачка за решаване на кризата с водоснабдяването в страната, обяви екоминистърът Манол Генов. Двамата с регионалния министър Иван Иванов се надяват на валежи през пролетта, за да няма толкова селища на режим през лятото, както беше през 2024 година.

В министерството днес проекти подписаха водните дружества в Плевен, Габрово, Велико Търново, София, Търговище, Хасково и Добрич. Проектите за нова инфраструктура са само крачка към решаването на водните проблеми, обяви екоминистърът.

"Нали и вие като мен не сте наивни, че с 800 млн. лева в седем ВиК оператора ще решим проблемите на безводието. В момента положението е както миналата година, надяваме се да има по-голяма снежна покривка, да има по-обилно снеготопене през пролетните месеци и както се казва да падне още сняг", заяви министър Манол Генов.

И през тази година има опасност да се повтори проблемът с масовото безводие в страната.

"Сега сме на нивата от миналата година и това е предпоставка за едно изключително фино управление на водните количества, които се отпускат ежемесечно със заповед на министъра на околната среда и водите", допълни министър Манол Генов.

Освен липсата на вода, утежняващ фактор е състоянието на мрежата като на места се губят по тръбите и над 80% от водата. Сумата, която е нужна за цялостна инвестиция в сектора, е колосална.

"Анализът, който ми е предоставян от колегите, защото той е правен отдавна, е близо 30 млрд. лева, за да се обхване целия сектор", заяви регионалният министър Иван Иванов.

"И тук е пак моят апел към общините още веднъж да извършат този режим на съгласуване с ВиК операторите, за да може наистина да бъдат рехабилитирани участъци, където има наистина нужда и където има най-големи загуби на питейна вода", посочи регионалният министър.

Един от проектите, подписани днес, е на ВиК Търговище и е на стойност над 122 млн. лева. Освен подмяна на водопроводи, той предвижда и изграждане на нова пречиствателна станция и реконструкция на съществуващи. В момента не във всички райони на града водата е годна за пиене.

"Освен че е мръсна, друго не знам, не става за пиене."

"Чува се, че трябва да си купуваме вода от магазина и тези каните с филтрите да ги използваме за готвене."

"Да, имаме проблем, бяха съобщили, че не е много годна за пиене. Повечето хора пият минерална вода."

"По принцип водата не е много хубава, ние си купуваме минерална вода и с нея готвим".

През лятото част от селата около Търговище бяха на воден режим.

"Аз съм от село, носихме с туби от града вода, имаме хидрофор, пълним бидони и няма валежи и какво да очакваме. Качеството е зле, а цената е по 4,30 - 4,40 лв. и така. Дано да има някакво решение, дано, надяваме се, вярваме."

"Притеснявам се от сушата и от безводието, да даде Господ дъжд",молят се хората.

Подписаните днес проекти се очаква да бъдат завършени до края на 2029 година, пише БНТ.