Гласуването по пощата по време на пандемия е много удобна форма, но крие много рискове. Това заяви говорителят на ЦИК Таня Цанева, като добави, че в момента 13 държави в Европа имат такава практика.
„При такъв тип гласуване трудно се идентифицират гласоподавателите, физическото транспортиране също е трудно. Трябва да има сериозни пощенски служби. Изобщо гласуването не протича в контролирана изборна среда”, заяви Цанева в ефира на Нова телевизия.
„И в момента провеждаме частични избори по места. Спазват се всички препоръки на здравното министерство и на съответните РЗИ-та. Освен мерките, които ще се въведат в изборния ден, очакваме и протокола на министерството, защото това е най-важният документ за необходимите мерки”, каза още Цанева.
По думите й предложението за осигуряване на лични предпазни средства за всички гласуващи е ново. Ако се въведат такива изисквания, общините ще трябва да снабдят секциите с такива.
Относно това дали могат да бъдат ваксинирани участниците в организацията на изборния процес, тя коментира: „Практически ми се струва невъзможно това да се случи, защото в организацията на изборите има около 120-130 000 души”.
И допълни: „Членовете на секционните комисии се назначават най-късно 25 дни преди изборния ден. Предварително няма как да се знае кого ще номинират политическите субекти за членове на комисиите”.
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте