Близо 20 млн. лева трябва да влязат в общинската хазна, за да се реализират ремонтите на улиците и булевардите в Пловдив, анонсирани за 2019 година. През тази година трябва да започне големият ремонт на трите булеварда, свързани чрез Коматевския възел, продължението на бул. „Дунав”, Рогошко шосе, „Даме Груев” и ул. „Кукуш”.
Пари за тях обаче в бюджета няма. Нещо повече за първия обект има проведена обществена поръчка с избран изпълнител и надзор, а общата стойност е над 7,5 млн. лева. Проекти има и за Рогошко шосе и „Даме Груев”.
В капиталовата програма на Община Пловдив не попаднаха и другите два обекта, за които градските власти заяви, че ще са приоритетни тази година.
Поръчката за Коматевския възел е за 7,5 млн. лева за строителните дейности по бул. „Христо Ботев”, Коматевско шосе и „Копривщица” и бе спечелена от „Драгиев и Ко”. Заданието обхваща смяна на водопроводите, пътните и пешеходните зони на големи части от трите булеварда.
По 3 млн. лева трябват за Рогошко шосе и продължението на бул. „Дунав”. За входно-изходната артерия, която е в много компрометирано състояние, има изготвен проект. Участъкът е 3 км, като ще бъде ремонтирани и няколко от пресечките до предприятията. Заради голямото натоварване с тежки превозни средства там ще бъде използвана технологията студено рециклиране, която трябва да даде по–голяма носимоспособност на пътя.
Продължението на бул. „Дунав” – от „Цар Борис III Обединител” до новия бул. „Северен” трябва да даде още една пътна връзка в Кършияка. Там се очаква проектът всеки момент да бъде одобрен. Предвижда се премахване на паважната настилка, изграждане на нови тротоари, велоалеи, ново осветление и подмяна на ВиК тръбите. За реализирането на проекта са необходими 3 милиона лева.
Около 5 млн. лева ще трябват за двата проекта в район „Южен” – за разширяването и реконструкцията на „Даме Груев”, както и улица „Кукуш”. За първата улица се предвижда разширение, премахването на паважа, асфалтова настилка, тротоари и осветление. Улица „Кукуш” пък трябва да даде алтернатива за предвижване след бутането на Бетонния мост.
Частично е осигурено финансирането и за вътрешноградската магистрала на Пловдив – реконструкцията на „Голяконарско шосе”. Проектът е за над 55 млн. лева, а 1 млн. лева са заделени в бюджета на Община Пловдив, а малко над 3,5 бяха да дени от правителството.
Към списъка може да се добавят още редица улици, които чакат финансиране с готови проекти, сред тях са „Хаджи Димитър”, „Царевец” и други.
Вероятно през годината ще се направят корекции на бюджета, с които да бъдат осигурени средства за ремонтите. Към момента не е ясно откъде ще бъдат взети те, но не е изключено част от парите да дойдат като държавно финансиране. Засега няма индикации Община Пловдив да тегли нов голям кредит, като кметът Иван Тотев каза, че за подобно нещо може да се мисли през 2020 година, когато се изплаща последната вноска от облигационния заем, теглен в мандата на д-р Иван Чомаков. Най-големият приход в градската хазна се очаква от търга за 21 млн. лева в район „Западен” до Братската могила. Половината от средствата трябва да отидат целево за подлезът „Модър-Царевец”.
Още от категорията
Любомир Дацов: Никой не иска да признае, че парите по Плана за възстановяване са отписани