„Няма да има намаляване на подаването на тока заради наложения мораториум върху цените на електричеството, но качеството на услугата ще се влоши, тъй като започваме да ограничаваме разходи и ще намаляваме инвестициите си в системата, а това означава повече аварии. Утре ако трябва д платим на някоя фирма за смяна на стълбове, ние ще ѝ забавим плащането“, заяви председателят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Асен Христов в ефира на бТВ. 

„Ако в рамките на следващата седмица държавата не намери начин да компенсира енергоразпределителните дружества, те няма да издържат при наложени мораториум върху цената на тока“, категоричен е Христов.

„Тримесечният мораториум ще докара системата до там, че натрупаните загуби за дружествата ще бъдат около 500 милиона лева. Ако дружествата не издържат и не могат да купуват ток от борсата, може да стигнем до все по-малко и малко напрежение“, допълни той.

Не е изключено още едно шоково увеличение с 30 на сто от цената а тока.  

„Какво представлява електроенергийната система в България? Производители,потребители, а по средата на системата са доставчиците. По веригата е прието, че губим 7,5% от купения ток, в момента го купуваме между 500 и 600 лв. на мегаватчас, а ни го плащат 130 лв. Такъв е законът. Веднъж годишно КЕВР, обикновено на 1 юли, вдига леко цените и ние компенсираме загубите от миналата година“, коментира Христов.

„В ситуация на голям скок на цените, както е сега, законът е предвидил КЕВР да променя цените на шест месеца. В момента загубите на ЕРП-тата и ЕСО са 250 млн. лв, от които 70 млн. лв. са само за ЧЕЗ. Чакахме, защото КЕВР се готвеше от 1 януари да направи цени, които поне да спрат загубите“, допълни Христов.