
Националният исторически музей да се настани в бившия Партиен дом, предлагат от сдружение "Зограф". Министърът на културата Велислав Минеков е редно да стартира процедурата за връщането на НИМ на полагащото му се място в историческия център на София, непосредствено до разкритите археологически останки на антична Сердика, препоръчват от сдружението.
Това е възможно да се случи, след като депутатите от 45-ото и от 46-ото народно събрание предпочетоха да останат и занапред в емблематичната сграда на парламента срещу паметника на Цар Освободител. Така бившият Партиен дом, наскоро ремонтиран за 44 милиона лева, може да приюти НИМ. Днешната локация на НИМ в някогашния Дом № 1 на правителствената резиденция „Бояна“ по обясними причини силно затруднява, усложнява транспортния достъп на посетителите до изключителната му експозиция.
До музея няма нито функционираща метростанция, нито дори и трамвайна спирка, напомнят от неправителствената организация. Във фонда на Националния исторически музей днес се съхраняват над 650 000 паметници на културата и огромен археологически и исторически архив, но твърде ограничената експозиционна площ в Бояна не позволява дори и малка част от цялото това богатство да бъде представено пред публиката, казват още от cдружeниe „Зoгрaф“.
Същевременно сградата на Партийния дом, която в тоталитарните години бе седалище на ЦК на БКП, е с внушителните около 40 000 кв. м застроена площ, а широките й коридори са дълги над 3 километра, което ще осигури възможност НИМ да разкрие там неколкократно по-голяма представителна експозиция от сегашната в Дом №1 в Бояна, казват от „Зограф“. С преместването на НИМ в бившия Партиен дом до Ларгото ще се намери ново предназначение и за основно реновираната пленарна зала „Св. София“ със скъпия стъклен покрив, която пустее и трупа паяжини и прах вече над 6 месеца, тъй като очевидно е с отпаднала необходимост за нуждите на парламента. В нея занапред ще могат да се организират и провеждат както престижни научни форуми, конференции и конгреси, така и различни арт събития от богатия културен афиш на столицата ни, посочват от cдружeниeто.
Още от категорията

Близо една четвърт от работещите българи не могат да си позволят едноседмична почивка

Учен от Добруджа каза коя е зърнената култура на бъдещето
