Над 400 хиляди души у нас страдат от астма. По-голямата част от тях заболяват още в детска възраст. Неглижирането на болестта може да доведе до сериозни рискове за пациента, а неправилното лечение - до утежняване на състоянието. Затова въпросът с диагностиката, профилактиката и проследяването на заболяването е основен. В столичния ДКЦ “Св. Иван Рилски” работи специален център, в който болните могат да открият цялата апаратура и всички необходими специалисти на едно място.
От 20 години Соня Чорбаджийска страда от бронхиална астма. И ако здравияt човек не се замисля за дишането, за нея задухът и кашлицата са били ежедневие:
"Всъщност животът на един астматик е точно това - една непрекъсната жажда за въздух."
Лечението ѝ продължило с години. Правила изследвания на едно място, търсила специалисти на друго и накрая попаднала в Центъра на “Св. Иван Рилски”. Казва, че тук хората получават всичко - от диагнозата до дозата, а от скоро е започнала и нова терапия:
"Терапия с биологично лечение, която стопира всичко и наистина има внезапен ефект. Може би на втората, третата седмица получих облекчение."
Биологичната терапия се използва за лечението на тежки астми и е напълно безплатна. Лекарите ползват и специална апаратура за по-точна диагностика, пише БНТ.
"Центърът има невероятното възможност да съчетава всички необходими стъпки за изясняването на един пациент.Изследването на дишането се извършва с този апарат, изследването на азотния окис, както и едни прости изследвания дават цени данни дали пациента е подходящ за биологично лечение", обясни проф. Георги Христов, алерголог в ДКЦ "Св.Иван Рилски".
Идеята е се затвори кръга от откриването до лечението на асмата. И да не се стига до усложнения.
"В него работи един мултидисциплинарен екип от специалисти, пулмолози, алерголози, детски пулмолози и алерголози, клинична лабораотория.Това са съвременните тенденции в медицината", каза Сава Зеленски, управител на ДКЦ "Св. Иван Рилски".
Сега Соня отново диша свободно:
"Смея да твърдя, че се върнах към моя живот."