
Българска делегация изкачи връх Каймакчалан в Гърция и почете паметта на героично загиналите български воини по време на Първата световна война.
„Във всички войни, в които е участвала, Българската армия се е доказала пред света като несломима и изключително героична. На този ден – 12 септември, преди 107 години, започва една от най-епичните и решителни битки в историята на българските военни подвизи. През далечната 1916 г. български пехотни полкове, защитават върха в продължение на 46 дни от настъплението на Сръбската дивизия. Благодарение на самоотвержените офицери, подофицери и войници, показали изключително мъжество и твърдост, многократните атаки на противника биват героично отблъсквани. Въпреки студа, въпреки постоянния сръбски обстрел, въпреки смъртта, дебнеща в окопите. Тези велики българи не са забравени. За 8-ма поредна година, на мястото, където са загубили живота си повече от 3000 воини, техни потомци, военнослужещи и българи, тачещи своята история отдадоха заслужена почит“, посочват от Съвместно командване на специалните операции.
Със заупокойна молитва, отслужена от негово високоблагоговейнство свещеноиконом Фотий, с благословията на Пловдивския митрополит Николай, всички заедно се помолиха за душите на загиналите на връх Каймакчалан и в тяхна памет поднесоха венци цветя.
На церемонията, организирана от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) на Българската армия, присъстваха г-н Христо Гаджев – председател на Комисията по отбрана в 49-ото НС, г-н Калин Калапанков – член на Комисията по отбрана в 49-ото НС, генерал-майор Явор Матеев – командир на СКСО, генерал-майор Валентин Кръстев – заместник-командир на корпуса на НАТО за бързо развръщане в Солун, о.з.генерал Константин Попов – началник на отбраната в периода 2016 - 2017 г., полковник Милчо Игнатов – военен аташе на Република България в Република Гърция, представители на посолството и генералното консулство на Република България в Република Гърция, кмета на община Садово г-н Димитър Здравков, родственици на участниците в сраженията, родолюбиви българи, воини от Специалните сили на Българската армия.
В словото си, генерал-майор Матеев приветства всички присъстващи и им благодари, че съхраняват славната ни история за бъдещите поколения. Той припомни героичните подвизи на нашите предци, които в продължение на почти месец и половина са воювали в името на България, в името на националното обединение и свободата на нашата Родина.
Генерал-майор Матеев завърши с думите „На този връх са загинали много хора, тук се чувства, че всичко е наелектризирано от хиляди човешки съдби, затова ви приканвам да бъдем смирени към историята и да почетем паметта и на нашите герои, и на всички загинали воини тук, защото всички са човеци на тази земя и ги е раждала майка. А това трябва да ни напомня да правим всичко необходимо, ако може да се избегнат войните. Вечна слава на нашите герои! Нека винаги да помним, да тачим и да се прекланяме пред делото на тези, които когато загиваха, категорично не знаеха, че ние днес ще ги наричаме герои и без да искаха, и без да знаеха, тези хора сътворяваха историята на нашата Родина“.
Господин Гаджев отбеляза в своето обръщение „Мисия на всички нас българите е да браним и да почетем паметта както на всички загинали за България, така и хората, които са се били от другата страна, защото в крайна сметка всеки е изпълнявал своя воински дълг и трябва да уважаваме това“ и добави „Надали има българи, които да нямат предци, участвали във войната и оставили костите си по бойните полета. Наш дълг е да ги браним, защото за нас думи като род, родина, България са важни!“
Генерал Попов от своя страна подчерта, че на това място казаните думи стигат най-далече, а вярата е най-силна.
По време на церемонията тромпетист от представителния духов оркестър на Специалните сили на Българската армия изпълни велик е нашия войник, а под звуците на „Кол славен“, всички застанаха на колене, за да почетат паметта на загиналите. Мероприятието завърши с изпълнение на българския химн от всички присъстващи.
Още от категорията

Нови мерки срещу лошото поведение в клас: Повече правомощия на учителите да наказват

