Профилът на длъжника в България е млад мъж, около 30-годишен, който не съумява да прецени правилно приходите и разходите си, а живее динамичен живот, който го кара да взима спонтанни решения. Той е със средно или висше образование, на трудов договор, като най-често е от градовете Пловдив, Бургас и Стара Загора. Това сочат данните от годишното проучване на задълженията на домакинствата и бизнеса за 2018 г. на Асоциацията на колекторските агенции у нас.
Проучването сочи, че най-съвестно покриват вноските си жителите на София, Русе и Враца. С най-големи задължения са младите хора, сочат още данните на асоциацията. "Това е една устойчива тенденция - младите хора около 30-годишна възраст задлъжняват най-често", коментира Лилия Димитрова от Асоциацията пред bTV.
А обяснението е, че това е възраст, на която хората са на добро ниво от развитието си, получават добро заплащане, имат повече необходимости и взимат по-импулсивни решения. Българинът обаче не е толкова задлъжнял и става по-коректен към плащанията си.
Според данните от асоциацията средният размер на задълженията на потребителите нараства до 1161 лв, спад обаче бележи общият обем нововъзложен дълг. Той е 1.418 млрд. лева при 2.040 млрд. лева за 2017 г. Броят възложени случаи за 2018 г. е 1,22 млн. при 2,63 млн. за 2017 г. Обемът на изкупените дългове нараства като общата им стойност е 1.905 млрд. лева при 772 млн. лева за 2017 г.
Данните показват още, че за 2018 г. българинът задлъжнява най-много в частта банкови продукти - 51 процента, следват небанкови продукти с 19 процента ( това микрокредитиращи компании или фирмите за бързи кредити), телекомуникации - 15 процента и застраховки - девет процента.
"Банките започнаха да търсят услугите на колекторските фирми на много по-ранен етап, около 30, 60, или 90 дни от просрочието", уточни Лилия Димитрова.
Заглавна снимка: webcafe.bg