Патриотичният фронт поиска дебат в парламента за развитието на туризма.
Ние, народните представители от Коалиция "Патриотичния фронт", сме изключително разтревожени от факта, че в България все още няма обществено съгласие за това как да се използват планините, а също и черноморското крайбрежие, в полза на обществото за устойчивото развитие на туризма, за здравето на хората и за опазването на околната среда, заяви в декларация от името на ПГ на Патриотичния фронт зам.-председателят на групата Полина Карастоянова.
България има нужда от широк дебат и трайно обществено съгласие за принципите на устойчивия туризъм. Само на основата на подобно съгласие ще се превърнем в силна, конкурентоспособна туристическа дестинация, този дебат може да се състои в 43-то Народно събрание, посочи Карастоянова.
ПФ настоя за ясна позиция на правителството и за конкретни действия от страна на Министерството на околната среда и водите, на Министерството на туризма, на Министерството на младежта и спорта за решаване на казуса в Банско.
По думите на Карастоянова въпросът за втори лифт на Банско е риторичен. Тя отбеляза, че според експертите на България са необходими 60 нови лифта за развитие на устойчив екологичен туризъм в планините.
Туризмът е политика и икономика, култура и дипломация, каза Карастоянова и добави, че той е единствената алтернатива за живот и за работа в голяма част от вътрешността на страната.
Туризмът е най-силната ни платформа за представянето на България пред света, отбеляза зам.-председателят на ПГ на ПФ. Карастоянова посочи, че от туризъм се реализират 3 млрд. евро приходи годишно, а това е единствената експортна индустрия с потенциал за удвояване размера на тези приходи.
Припочнено бе, че за зимните спортове България е определила 32 ски зони, общо 110 лифта , около 210 км. ски-писти. За сравнение, само в Каринтия, един от най-младите и модерни региони на Австрия, ски зоната предлага общо 1031 км писти в 34 курорта и 289 лифта на обща площ от 331 кв. км, а площта само на един от ски-курортите у нас - община Банско е 476 кв. км.
От дружество "Юлен", което стопанисва ски съоръженията в Банско, разпространиха постановление на Александрина Костадинова, прокурор в Окръжна прокуратура - Благоевград, за отказ да образува досъдебно производство за съществуващи нарушения в Туристическа и ски зона „Банско“.
Сигналът е подаден от Любомир Костадинов и Александър Дунчев, служители на WWF – Световен Фонд за дивата природа, със седалище гр. Морж, Швейцари, и в него се твърди, че ски зона „Банско“ се експлоатират ски съоръжения, за които няма издадени разрешения за ползване. В сигнала се посочва допълнително, че са допуснати нарушения при въвеждане в експлоатация на въжени линии и ски влекове, както и че са въведени в експлоатация съоръжения за водовземане и ползване, за които няма издадени разрешения от „Басейнова дирекция“.
По сигнала Окръжна прокуратура — Благоевград е възложила проверки на РДНСК - Югозападен район, на Инспекцията за държавен технически надзор, и на Басейновата дирекция - център Благоевград с оглед нормативната им компетентност да предприемат контролно-санкционни действия в съответната област.
След три годишни детайлни проверки и проучвания на цялата документация от Окръжна Прокуратура гр. Благоевград заявяват, че: „В хода на проверката по отношение на съоръженията с повишена опасност е установено, че всички описани в сигнала лифтове и влекове са регистрирани, извършени си са им първоначален технически преглед и техническо освидетелстване. Издадени са разрешения за експлоатация и са извършвани периодични прегледи.“
TrafficNews.bg
Още от категорията
Конър Макгрегър заяви повторно посещение в България