Сдружение „Местна инициативна група - Община Марица“ е създадено през 2016г. след публично обсъждане с жителите на община Марица относно техните нужди, желания, виждания и идеи за развитие на своите населени места и общности. Общият бюджет на Стратегията за местно развитие на „МИГ-Община Марица“ е в размер на 7 002 684,44 лв. и включва финансиране от 3 европейски фонда чрез следните програми:
По Програмата за развитие на селските райони – 3 732 745 лв.
По ОП „Развитие на човешките ресурси“ – 1 314 109,44лв.
По ОП „Иновации и конкурентоспособност“ – 1 955 830 лв.
Днес ще ви срещнем с г-жа Гергана Титюкова – Председател на Управителния съвет на Сдружението, за да разберем как финансирането на проекти чрез МИГ-Община Марица допринася за развитието и облагородяването на населените места в общината.
–Г-жо Титюкова, Вие сте Председател на Управителния съвет на Сдружението от неговото създаване през 2016г. Какво успяхте да постигнете на територията на община Марица за тези 8 години?
–За първи път на територията на общината функционира, при това изключително успешно, местна инициативна група, чрез която местните жители имат улеснен достъп до европейско финансиране. Прилагането на многофондова Стратегия за местно развитие даде възможност на хората да намерят решение на проблемите, пред които е изправена местната общност, а също така и да се развие потенциала на територията. До момента имаме 61 успешно изпълнени проекти от местни бенефициенти на обща стойност малко над 5 млн. лева, а още 22 проекта са в процес на изпълнение. Предстои да бъдат финансирани още 6 проекта, за да можем да оползотворим максимално договорените средства по Стратегията, които са малко над 7 000 000лв. За тези 8 години екипът на МИГ-Община Марица успя да изгради необходимото доверие сред местните жители и да изгради добри партньорски взаимотношения с представители на бизнеса, читалищата, земеделските производители на територията. В проведените 36 приема по мерки от Стратегията сме получили 133 проектни предложения, което говори за високо доверие към работата на екипа. МИГ-Община Марица вече е разпознаваема сред жителите на общината, а големият брой успешно изпълнени проекти утвърдиха Сдружението като ефективно функциониращо. Все повече кандидати за финансова помощ търсят консултация от екипа на МИГ-Община Марица.
–Програмата за развитие на селските райони предоставя най-голямо финансиране в Стратегията за местно развитие – малко над 3,7 млн. лева. Какви проекти финансирахте с тях?
–Да, така е. Програмата за развитие на селските райони предоставя най-голям финансов ресурс за територията. В Стратегията са включени общо 6 мерки от ПРСР като по 3 от тях се предоставят финансови средства за бизнеса и за земеделските производители. Това са подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, Подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ и Подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности”. По тези 3 мерки сме получили общо 49 проектни предложения, като имаме 34 сключени договори с бенефициенти, 17 от които са успешно приключени, 12 са в процес на изпълнение, а 5 са предсрочно прекратени по искане на бенефициентите. Предстои да сключим договори с още трима бенефициенти. Договорената до момента безвъзмездна финансова помощ по активните договори е в размер на малко над 1 250 000 лв. С тези средства подпомагаме закупуването на различни видове машини, с които фирмите и земеделските производители подобряват производствените си процеси и постигат по-висока конкурентоспособност. По другите 3 мерки в Стратегията, които са насочени към публичния и НПО сектора, получихме 38 проектни предложения. Чрез тези мерки осигурихме финансиране за подобряване на публичната инфраструктура – за асфалтиране на улици в селата Калековец, Рогош и Маноле, за изграждане на тротоари в с. Скутаре, на спортни площадки в селата Войводиново, Бенковски, Скутаре и Строево, на велоалея в с. Бенковски, на парк в село Труд, на зона за отдих в село Царацово и други. НПО секторът на територията на общината е представен предимно от читалищата. За тях имаме специално разработена мярка, която подпомага съхраняването и развитието на местната идентичност и културното наследство на селата. Тук е мястото да благодаря на ръководствата на читалищата в Труд, Бенковски, Войводиново, Калековец, Рогош, Маноле и Желязно, които се престрашиха и с подкрепата на екипа на МИГ подадоха своите проектни предложения към Стратегията. Те доказаха, че с малко финансови средства, но с добри идеи, могат значително да подобрят облика на читалищата, да осигурят съвременно оборудване и обзавеждане, да обновят традиционните носии. Благодарение на тези малки инвестиции, те успяха да създадат качествени културни продукти за жителите на своите села, като организираха фолклорни концерти, театрални постановки, обучения по народни инструменти, обучения по шиене, възстановяване на местни традиции и обичаи. По този начин успяха още повече да ангажират младите хора и да осигурят необходимата приемственост между поколенията, за да запазят и предават напред автентичните местни традиции, фолклор и занаяти.
–В Стратегията имате заложено финансиране и от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Какви проекти финансирахте чрез тях?
–Тези програми дадоха възможност да бъдат финансирани, както проекти на представители на бизнеса, така и проекти със социална насоченост. По ОП „Развитие на човешките ресурси“ седем фирми от селата Скутаре, Калековец, Радиново, Войводиново и Труд успяха да осигурят добри и безопасни условия на труд, като закупиха лични и колективни предпазни средства и обзаведоха стаи за хранене, отдих и почивка за своите служители. Две фирми от Труд осигуриха заетост за 11 младежи от общината чрез закупуване на оборудване за новосъздадените работни места. Община Марица пък изпълни 3 проекта, с които успя да идентифицира и активира икономически неактивни младежи от селата, както и да насърчи социализацията на хора в неравностойно положение, които често имат затруднения да се интегрират в общността. От 2017г. досега, чрез ОП „Иновации и конкурентоспособност“ сме подкрепили местния бизнес чрез финансирането на 6 проекта на местни фирми за подобряване производствения им капацитет, 5 проекта за насърчаване на предприемачеството, както и 2 проекта за разработване на иновации от стартиращи предприятия. Всеки, който има интерес към проектите, които са получили подкрепа от МИГ-а, може да намери повече информация на сайта на Сдружението leader-maritsa.eu.
–Какви трудности срещнахте през тези 8 години и какво отражение дадоха те върху изпълнението на Стратегията за местно развитие?
–Основното затруднение произтече на първо място от факта, че на територията на община „Марица“ за първи път функционира местна инициативна група, която прилага мултифондово финансиране. Работата и взаимодействието с различни министерства, които имат различни изисквания и правила на работа постави пред екипа редица предизвикателства. Другият проблем, с който трябваше да се справяме, беше усложнената епидемиологична обстановка в страната. В условията на КОВИД пандемията през 2020 и 2021г. интересът на потенциалните кандидати по процедури на МИГ беше сравнително слаб поради икономическите затруднения, които изпитваха и заради които се страхуваха да извършват нови инвестиции. Факт е, обаче, че имаме бенефициенти, които въпреки трудностите, след като изпълниха успешно своите проекти и получиха финансовите средства по банковите си сметки, се решиха и кандидатстваха с още проектни предложения към МИГ-а. Следващата година е решаваща за окончателното изпълнение на Стратегията и се надявам, че тези трудности са отминали и ще успеем да отчетем над 95% изпълнение на Стратегията. Големият брой успешно изпълнени проекти ми дава увереност, че вървим в правилната посока и че постигаме високи резултати.
–Къде могат да ви намерят хората, които желаят да получат повече информация за това как могат да кандидатстват за финансиране?
–Офисът на МИГ-Община Марица се намира в с. Калековец на ул. „Иван Вазов“ № 5. Там е мястото, където всеки може да получи от екипа необходимата информация и консултация относно проектната си готовност, както и подкрепа относно техническото изпълнение на проектите. На сайта на Сдружението е достъпна информация за самата Стратегия за местно развитие, за отворените приеми на проектни предложения, за критериите за оценка, за индикативния график за приеми. Също така всеки може да се запознае с всички проектни предложения и тяхното развитие чрез Електронния регистър с проекти, подадени по Стратегията за местно развитие.
Още от категорията
Община Пловдив получава 405 млн. лева от държавата, 392 млн. са за заплати и издръжка