Намерен е оловен печат, който свидетелства за родствената връзка на цар Самуил с рода на хан Крум. Тази първоаприлска новина съобщи Радио „Фокус“ като се позова на историка проф. Пламен Павлов. Според версията на агенцията във „Фейсбук“ тече информация, че при строителните работи за метрото в София е намерен оловен печат със силно повреден надпис, на който все пак могат да се разчетат букви. Засега не е ясно дали това е първоаприлска шега.

"Не съм виждал печата, казаха ми, че има такава новина в социалните мрежи и ме помолиха да коментирам дали това е възможно", обясни пред TrafficNews.bg професор Павлов, който призна, че няма представа дали наистина има такава находка. 

Пред "Фокус" ученият обяснил, че оловният печат е типичен за културата на българското царство от 9-10-ти век след Покръстването и е присъщ на кореспонденция между висшите служители на държавата, между двореца и неговите подчинени служби, както и във външната политика. Професорът се наема и да тълкува разчетения надпис „Никола, внук на Михаил, цар буйлером“, както гласи версията.

„Комит Никола, бащата на цар Самуил и неговите братя, родоначалникът на така наречените комитопули, е бил управител на София и на един общинен регион, в който е влизала много голяма част от днешна Македония. Ако се чете унук – както имаме такъв паралел на Битолския надпис на цар Иван-Владислав – това е типичен маниер на аристокрацията и в България и във Византия да се сочат родствени връзки.

Комит Никола е бил потомък на стар прабългарски род, защото исторически факт е, че комитите от Първото българско царство са били близки родственици на владетелския дом, има такива примери от днешни Трансилвания и Сърбия. Така че много вероятно е да става дума за комит Никола, който е внук на светия царя-покръстител Борис Михаил. Внук е и на неговия син Гаврил“, обяснява проф. Пламен Павлов.

Според него в случая това е поредното доказателство за много силната връзка на цар Самуил, на неговата фамилия със стария царски род от Плиска и Велики Преслав и по майчина линия на рода на Крум. С уговорката, ако такъв пръстен изобщо е намерен.