Първият председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой се включи в грандиозните тържества по случай Деня на българската азбука в Пловдив. Празникът започна с литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай  в храма на светите равноапостоли св. св. Кирил и Методий. По-късно владиката отслужи и молебен пред паметника на създателите на славянската писменост.

Официалните лица и стотици граждани обсипаха паметника на Кирил и Методий с цветя. На церемонията присъстваха зам.-министърът на културата Амелия Гешева, кметът Иван Тотев, областният управител Здравко Димитров, заместник-кметовете на Пловдив, народни представители, общински съветници, общественици и творци.  

В актовата зала на най-старото училище в Пловдив СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ кметът Иван Тотев връчи Почетен знак на град Пловдив на директора на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ – Валентина Георгиева по случай 75 години от създаването му. Заедно с председателя на Общински съвет Пловдив – Савина Петкова и в присъствието на много колеги и преподаватели градоначалникът удостои с Почетна значка на град Пловдив и грамоти учители от пловдивски училища и детски градини. Преподавателите бяха дарени с огромни букети от своите ученици.

Хиляди ученици, учители от всички пловдивски училища, големи и малки граждани и гости се включиха в празничното шествие към площад „Централен“. То се води от мажоретен състав при СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Духов оркестър Пловдив и знаменна група от ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий“, носеща иконата на св. св. Кирил и Методий.

За първи път тази година по пътя на шествието бяха разположени шест отделни сцени с програма. Изборът не е случаен. Шест е броят на буквите в думата ЗАЕДНО. Шествието продължи до пл. „Централен“, където пред сградата на бившия Партиен дом беше разположена шестата сцена за над 320 хористи, където свири оркестърът на Държавна опера Пловдив.

„Нека с гордост си припомним, че първото честване на Деня на българската азбука се организира тук, в Пловдив, в епархийското училище „Свети Свети Кирил и Методий“ на 11 май 1851 година по инициатива на Найден Геров. През Възраждането този ден се превръща в училищен празник на буквите.

Той е тържество на духовните въжделения на българите за църковна независимост, просвещение и национална идентичност. Делото на първоучителите Кирил и Методий е вплетено в историята на България. То ни формира и ни запазва като нация и има огромен принос в изграждането на държавата ни“, отбеляза в словото си кметът Иван Тотев.