
В годината, когато Пловдив е Европейска столица на културата наред с италианския град Матера, интересът от страна на туристите е обяснимо висок. Със сигурност градът под тепетата има с какво да привлече любопитните европейци, жадни да се запознаят с местната култура и традиции. И, разбира се, с историческите събития и обекти, носещи вековния дух на различните епохи. До тук добре. Но какво се случва, когато един най-обикновен италианец реши да си свери часовника и да се увери дали наистина е вярно това, което е прочел за Пловдив от интернет и различни реклами и до каква степен това е реално. Оказва се, че едно малко камъче е обърнало каруцата и сложи един голям минус на града ни, за жалост…
Историята на италианеца Сандро Паломбиери започва в края на месец май. Възползвайки се от номинацията на Пловдив за Европейска столица на културата, той решава да организира пътуване до България заедно със съпругата си от шведски произход и шведските й роднини. Той тръгва от Рим, а останалата група от Стокхолм. Срещата им е на летището в София, където наемат кола и започват дванадесетдневна обиколка.
Сандро и неговото семейство пристигат в Пловдив в неделя вечерта на 30 юни, за да могат да използват целия понеделник да обиколят града и да разгледат неговите забележителности. „В понеделник сутринта започнахме пешеходен тур, следвайки маршрута, който бях подготвил след внимателно проучване. Първата ни спирка беше на Римския форум и Одеона, след това на Римския стадион, където нямахме възможност да видим филма, тъй като всички 20 места бяха резервирани за прожекция на всеки четиридесет минути - първо разочарование! После отидохме на Античния театър, където на малка ръкописна бележка, висяща на вратата, беше написано "Днес, понеделник, 1 юли, театърът е затворен!" Забелязахме четиримата служители на касата, удобно седнали наблизо, и помолихме да влезем поне на няколко метра, за да направим снимки, но без успех. Тук имахме първата разправия. Много разочаровани и също толкова ядосани, отидохме в Регионалния археологически музей, известен като един от най-добрите в света, но (не е за вярване) дори и той беше затворен. Обърнахме се към вежливия служител на музея, който ни обясни, че в понеделник музеите обичайно са затворени. Позвънихме в Историческия музей, без да получим отговор, и в Етнографския, откъдето потвърдиха, че в понеделник е затворено.“
Ударил на няколко места на камък, Сандро и неговите спътници решават да влезнат в два туристически офиса, за да се оплачат от неработещите основни обекти в Пловдив. „Служителите не можеха да кажат нищо друго, освен че разбират проблема и се съгласиха с мен, но обясниха, че това са разпоредби от по-високо ниво“, разказва разочарованият италианец. За него е необяснимo как в началото на седмицата много музеи са затворени. „Невероятно и наистина срамно е, че това се случва дори и в годината, в която сте обявени за Европейска столица на културата“, допълва Сандро.
Според него през тази година дори работното време следва да бъде удължено. И продължава коментара си с разочарование: „Вярвам, че изобщо не сте разбрали какво означава титлата! Нашата Матера започна годината още през септември 2018 г., всичко е отворено, всеки ден поне до 20:00 часа - напълно друг манталитет и чувство за култура! Не е възможно да се намерят свободни стаи за настаняване в радиус от 30-40 километра.“
Независимо от горчивия вкус, който е оставило посещението му в Пловдив, италианският турист и неговата компания не крият възхищението си от красотата на България - от добрата храна, хотелите, които е посетил, и приятелски настроените и отзивчиви хора. След разговорите, които е провел по време на посещението си в България, е останал с впечатлението, че масово хората се оплакват от некадърността на управниците. И за него е необяснимо, след като всички се оплакват от тях, как печелят изборите последните три пъти.
Още от категорията

Съдията по делото за Сияна нареди на охраната да изведе със сила журналисти от заседанието

