Днес изчита срокът, в който кандидатите за председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) трябва да входират документите си в Администрацията на Министерския съвет.
Решението за откриване на процедурата бе обявено на 12 декември 2014 г. със заповед на вицепремиера по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева, предаде репортер на БГНЕС.
Конкурсната процедура за ръководител на ДАБЧ създава прецедент в държавната администрация, тъй като за поста не се изисква провеждането на публично изслушване на кандидатите. Нещо повече, само преди две седмици Държавната агенция за бежанците, която също е в ресора на Кунева, бе оглавена от Никола Казаков, без за това да е имало предварително събеседване.
Провеждането на конкурс за поста председател на ДАБЧ бе поискано от Ива Йорданова, която бе за кратко ръководител на агенцията в мандата на служебното правителство. След реакцията на българи от чужбина, според които Йорданова няма нужния опит и познания, за да заема поста, тя бе принудена да подаде оставка, с условието, че ще се яви на конкурс.
Ива Йорданова, която е бивш председател на Контролния съвет на партията на Кунева Движение България на Гражданите, бе съветник на вицепремиера по еврофондовете в служебното правителство Илияна Цанова, а назначението й за председател на ДАБЧ предизвика скандал и заради факта, че 30-годишната Йорданова живее на семейни начала с лидера на СДС и министър на икономиката Божидар Лукарски. Миналата седмица стана ясно, че Лукарски и Йорданова са прекарали три седмици в Съединените щати в края на декември и началото на тази година. Първоначално посещението на Лукарски в САЩ бе обявено от Министерството на икономиката като работно, но впоследствие Лукарски оправда дългото си отсъствие и с личен ангажимент, планиран още преди месеци.
За момента от кабинета на вицепремиера Кунева не са обявили съставът на комисията, която ще проведе препитването за бъдещ председател на ДАБЧ. Не е известно и колко години трудов стаж трябва да имат кандидатите, които ще бъдат допуснати до изслушването. Вместо това е посочено като изискване: "доказан професионален опит в областта". Според сега действащото законодателство, назначаването на председател на ДАБЧ се извършва с решение на правителството и със заповед на министър-председателя като изисквания за образование и трудов стаж няма, съобщава БГНЕС.
В проект на Закон за българите и българските общности извън Република България, който бе изготвен през първия мандат на ГЕРБ, но не успя да бъде приет от Народното събрание, бе залегнало изискването за председател на ДАБЧ да бъде назначавано лице с минимум 5-годишен трудов стаж. Не е ясно, дали това изискване ще бъде приложено при разпоредения от вицепремиера Кунева конкурс, което би довело до отпадане на част от кандидатите.
В момента и.д. председател на ДАБЧ е Димитър Владимиров, който е бивш служител на Държавна агенция "Архиви" и на Народното събрание.
TrafficNews.bg