Финансовото министерство се отказа от идеята общините да облагат допълнително гражданите. В началото на заседанието на Тристранния съвет финансовият министър Владислав Горанов обяви, че дебатът по допълнителния данък върху доходите до 2% вече е несъстоятелен, съобщи БНР.
"Начинът, по който се проведе дебатът и масовото становище, че не се приема като мярка, независимо че съм готов да водя дебат дали има икономическа рационалност в това, ме въздържа да правя такова предложение към правителството. В този смисъл правителството няма да предлага такова решение", обяви той.
След като предложението беше силно критикувано от различни страни още преди две седмици председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Междувременно се разбра, че Министерството на финансите е променило и друга своя идея, свързана с ДДС. Първоначално се предвиждаше фирмите да декларират пред НАП за какви нужди ползват купеното оборудване на стойност над 700 лв. - за служебни или лични. Целта е да се възстановява ДДС само върху частта, използвана за бизнес цели.
Сега се предвижда при използване на автомобили и недвижими имоти съвместно за бизнес и за лични нужди всяка фирма да определя процент, върху който ще може да ползва данъчен кредит – т.е. да му се възстановява ДДС.
"Давам пример, за да е ясно, един хотел, ползват се две или три стаи за лични нужди от собственика. Методиката е площта на тези стаи, които се ползват за лични нужди, отнесено към общата площ на хотела, съответно в това съотношение се ползва данъчен кредит, примерно 95% за независима икономическа дейност и съответно 5% за лични нужди. При автомобилите – по същия начин, методиката е на база изминати километри", обясни директорът по данъчна политика в Министерството на финансите Людмила Петкова.
Първоначалният вариант беше фирмите да доказват, че всеки актив над 700 лева се използва само за бизнес, което засягаше огромна част от техниката – например лаптопи и мобилни телефони.
Въпреки че направи промени в част от предложенията си, срещу които имаше остра реакция, финансовото министерство ще настоява прагът на кешовите разплащания да падне до 5 хил. лева. В момента той е 15 хил. лева, а бизнесът иска по-плавно намаление.
Още новини от деня може да видите ТУК
TrafficNews.bg
Още от категорията
Пирамидата на Ружа Игнатова в действие, наследници на криптокралицата лъжат хората и печелят милиони