Научен център в областта на растителната системна биология и биотехнология предстои да бъде изграден в Пловдив. За изпълнението на проекта PlantaSYST си партнират 3 български и 2 германски научни организации. Целта е центърът да се развие като лидер в сферата на растителните науки на територията на България и Югоизточна Европа. Финансирането за реализацията е осигурено от европейската програма "Хоризонт 2020".

От българска страна участват пловдивските научни организации Институт по молекулярна биология и биотехнология; Институт по зеленчукови култури "Марица" и Институт по микробиология, лаборатория по приложна биотехнология. Партньори от Германия са Университетът "Потсдам" и Институтът по мулеколярна растителна физиология "Макс Планк". Ръководител на проекта PlantaSYST е проф. Цанко Гечев.
 
Центърът ще работи върху създаване на нови продукти за българския и европейския пазар, нови технологии за отглеждане на растения, нови сортове с подобрени хранителни качества и др. В него ще бъде предоставена възможност за работа на млади учени, като водеща роля ще е подготовката на новото поколение специалисти в областта на растителната системна биология и биотехнология. В целите на PlantaSYST са заложени и работа със стартиращи компании, като амбициите са да постави основи за бъдещ научен и бизнес парк в Пловдив.
 
Проектът е финансиран по програма "Хоризонт 2020", която е и най-голямата европейска рамка за научни изследвания и иновации с общ бюджет 80 млрд. евро за периода 2014 - 2020 г. По информация на agroplovdiv.bg първоначалното финансиране е 500 хил. евро за една година. Изискването за навлизане във втория етап на проекта е разработване на цялостна визия за бъдещия център, като след одобрението й ще получи финансиране до 15 млн. евро по програмата. Изпълнението на целия проект трябва да продължи от 5 до 7 години.