В годината на ужасяващи случаи на насилие над жени и приети след тях законови промени, сериозен ръст на случаите на домашно насилие отчитат от полицията и от неправителствения сектор. До ноември са издадени общо над 4 хиляди заповеди за незабавна и постоянна защита, което е с 20% повече спрямо миналата година. Има ръст при случаите на домашно насилие спрямо мъже - с 25% повече са издадените заповеди за защита. Данните са на Главна дирекция "Национална полиция". Значително повече са и сигналите за насилие, постъпващи на горещата телефонна линия от жени, търсещи спасение от ударите вкъщи.
Болка, страх, излъгани обещания. Жената, която ще наречем Хелен, повече от 5 години е заспивала до мъжа си след удари. От началото слаби и редки, а после силни и ежедневни.
Хелен: "Бой, постоянен бой. Един път счупих крак, защото ме пусна по стълба на къща, от втория етаж по стълба. Бутна ме. И в гипс съм била, после счупена китка, пръст."
Хелен не е българка. Няма и роднини, които да ѝ помогнат. Спасение намерила във фондация "Анимус" и кризисния център там, където помощ търсят жените като нея, чули празните обещания и дали много шансове.
Надежда Стойчева - фондация "Асоциация Анимус": "Жените усилено се борят за семействата си, правят чудеса, за да могат да поправят нещата, опитват се да се коригират самите себе си, чувстват се виновни, че не успяват или, че не са направили нещо както трябва."
Йорданка Игнатова - ръководител на Кризисния център към фондация "Асоциация Анимус": "Един шамар, един ритник, една обидна дума за тях не е нищо особено. Едва, когато насилието ескалира като тежест до степен, до която те имат физически, здравословни проблеми и се почувстват застрашени понякога чак тогава осъзнават, че това е насилие."
Центровете, където тези жени могат да бъдат настанени у нас са твърде малко, посочва БНТ.
Още от категорията
КНСБ обяви сумата, нужна за издръжка на тричленно семейство