Доброволно формирование "Пловдив 112" разпространи обобщена информация за всичко, което към момента е известно за COVID-19, както и оригинални идеи за направа на защитни продукти в домашни условия с цел защита и превенция от коронавируса.
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВИРУСА
Коронавирусът Е ОПАСЕН за възрастни хора и такива с дихателни проблеми, наша отговорност е да НЕ спомогнем за тяхното заразяване, ВЪПРЕКИ че голяма част от нас е силно вероятно да преболедуват този вирус със слаби или никакви симптоми! Говорим за социална отговорност – това по повод на хората с нагласата „Всички ще умрем“ или тези с нагласата „Няма вирус, на мен нищо ми няма, значи всичко е наред“.
• Размерът на вирусната частица е около 0.1 микрона или 100 нанометра.
• Причинява усложнение в респираторната работа на белия дроб в напреднал стадий. Влияе на способността за насищане на кръвта с кислород, предизвиква/усложянва белодробна фиброза.
• Особено опасен е за хора над 60 години и такива, страдащи от хронични респираторни заболявания, постопертаивни усложнения и тн.
• Има дълъг инкубационен период – около 8-14 дни.
• Развива се на няколко стадия – първият в горната част на устната кухина (предизвиква суха кашлица), след това засяга синусите и в последния стадий – белите дробове.
• Нормална имунна система на здрав човек е способна да преодолее вируса в първия му стадий, затова и наблюдаваната смъртност е сравнително ниска в процентно съотношение – между 2 и 3% (от изследваните хора, тъй като много носители не са тествани, смъртността според СЗО е около 1%) - тук е важно да споменем, че това е съотношение на база общ брой заболели, ако разглеждаме възрастовото разпределение – процентите са доста по-високи при хора над 60, над 70 и над 80 години. Там не трябва да забравяме и фактора на множеството съпътстващи заболявания, усложнения от различен лекарствен прием и влошено здраве на организма!
ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА
Вирусната частица Е МНОГО МАЛКА, НО тя не лети самотна в пространството - трябва й носещо вещество - слюнка, вода или друга течност. Следователно капката, в която да кажем има 20 или 200 вирусни частици е с доста ПЪТИ по-голям размер от единична изолирана вирусна частица, което означава, че всеки водозащитен костюм ще я спре, за да не попадне по вас. А водозащитните костюми можем да ги мием ефективно с вода и сапун или препарати за дезинфекция на спиртна основа.
ИЗВОД – всеки гумиран дъждобран или яке с непромокаема мембрана ще ви послужи като доста добра защита от евентуално попадане на вирусни частици по кожата ви.
• Ръце – ако ви се налага да работите с предмети, хора и пари най- добрият вариант е да носите 2 чифта нитрилни ръкавици един върху друг – така можете да ги миете докато са на вас или сваляйки горния слой да останете все пак защитени БЕЗ това да налага употребата на алкохолен или друг дезинфектант по 10 пъти на ден, което от своя страна НАРУШАВА покривната тъкан на ръцете ви и ви прави доста по-уязвими за зарази. Ако нямате ръкавици – мийте по-често ръцете си, НО не с дезинфентант, а със сапун, който се пени хубаво. ПАВ и повечето сапуни спомагат за отмиване и/или разрушаване на мастната обвивка на вируса. Дезинфектантите за ръце не са нещо, с което е добре да се прекалява!
• Очи – всички говорят за маски, но малко хора осъзнават, че заразяването през слъзните канали е напълно възможно – следователно НЕ забравяйте прозрачните очила. Носенето на маска без очила в контактна или рискова среда на практика обезмисля маската, независимо от степента й на защита!
• Уста и нос – стандартната хирургическа маска НЕ Е пригодена за продължителна употреба – тя трябва да се заменя на всеки 60 до 120 минути! Най-добрият масов вариант е текстилна/памучна дву- или трислойна маска за многократна употреба. Тя е най-добрият вариант в съотношение цена/достъпност/употреба, защото може да си я направите вкъщи, да я перете и гладите и да я ползвате многократно (не обсъждаме професионални полу- или целолицеви маски!)
Ето и видеа за бързо и лесно сглобяване на такива маски. Памучен плат от калъфка за възглавница или фланелка върши достатъчно добра работа. АКО искате още по-високо ниво на защита може да ушиете маската като джоб и вътре да поставите хартиен филтър, изрязан от торбичка за прахосмукачка или хартия от въздушен филтър за климатик/купе на автомобил. Тези материали имат висок филтриращ коефициент, НО трябва да знаете, че много значително ще намалят комфорта на дишане през маската, сравнено със стандартните такива с 2 слоя памучен плат! За планинарите – памучен/плътен бъф, сгънат на две е всичко което ви трябва, с ежедневно пране, разбира се!
ПРОТОКОЛИ НА ДЕЙСТВИЕ
Най-големите затруднения ще бъдат логистични:
• хора под карантина НЕ трябва да излизат – съответно трябва да им бъдат носени храна и медикаменти
• възрастни или рискови хора с дихателни заболявания НЕ трябва да излизат – съответно трябва да им бъдат носени храна и медикаменти
• здрави хора НЕ е добре да излизат без причина, за да не бъдат контактни и съответно преносители на вируса
• много хора заявиха готовност да помогнат за разнасяне на храна/медикаменти, затова се запознайте със следните правила: o АБСОЛЮТНО задължително е да бъдете здрави и да се чувствате добре, при каквито и да е съмнения в здравето ви, температура и кашлица е по-добре да останете вкъщи!
• Всички трябва да имат маски, очила и ръкавици! Провеждайте комуникацията по телефон доколкото е възможно или от разстояние 2 метра.
• Когато купувате ХРАНА - снимайте списъка с покупки с телефона си – по-добре е отколкото да носите самия лист. Носете парите и монетите в пластмасова кутия или найлонов джоб за документи – вирусът може да се задържи активен до 12 часа върху МОНЕТИ. Банкнотите могат да се дезинфекцират с UV светлина, монетите със спиртен/друг дезинфекциращ разтвор – това не ви е задължение, а просто информативно. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО носете ръкавици, когато боравите с пари!
• Когато купувате МЕДИКАМЕНТИ, особено за възрастни хора – поискайте рецептурната книжка и указания за лекарствата, ако има такива, най-добре написани на лист. Книжката и парите към нея вземете в найлонова торба/плик/джоб. Закупените лекарства, книжка и ресто върнете в друг плик или торба, който ще ви дадат в аптеката.
• Избягвайте пряк контакт с хората – може да оставят нещата на място между вас и вие да ги вземете след като се отдалечат на поне 2 метра. Може да оставите покупките пред вратата на някого и да му позвъните по телефон/звънец, за да си ги вземе. Носенето на 2 слоя ръкавици е полезно – помислете дали не е разумно да изхвърлите горния слой/измиете със сапун след приключване на пазаруването преди да върнете продуктите/медикаментите на хората, за които ги взимате.
• За дезинфекция на автомобила ви може да използвате спиртсъдържащи препарати под формата на спрей, UV светлина и проветрявайте често автомобила и/или карайте на включен климатик – неговият филтър доста добре почиства въздуха в купето.
СЪВЕТИ И ПРЕПОРЪКИ
• Най-добрият и бърз начин за справяне с вирусната епидемия се нарича ИЗОЛАЦИЯ. НЕ излизайте от вкъщи без основателна причина.
• НЕ се поддавайте на паника – тя може да бъде по-сериозен проблем от самата зараза. Не е нужно да се презапасявате с храна или медикаменти. Това предизвиква рискови струпвания на хора и редица други проблеми.
• НЕ се колебайте да потърсите помощ ако не се чувствате добре, позвънете на личния си лекар ако имате съмнения и го оставете да прецени дали е нужно да посетите лекарски кабинет или болница. Това е правилна адекватна реакция на отговорен човек. Не е признак на слабост или липса на мъжество! Диагнозите поставени от интернет не винаги са верни ;)
• Мислете и пазете възрастните хора и хората от рисковите групи са респираторни заболявания!
• Информирайте се от официални източници за новини и актуална обстановка, свързана с епидемията. Фалшивите новини, подвеждащата информация – носеща прекалена паника или неглижиране са доста разпространени в момента. Ако не сте сигурни в нещо – питайте! Има телефони, официални сайтове, национални телевизии.
• Обаждайте се редовно на възрасни изолирани хора, за да се осведомите за състоянието им и да ги успокоите ако са притеснени. Внимавайте за измами, свързани с дезинфекция по домовете, магически лекарства, хомеопатични лечения и други методи за лекуване/предпазване от коронавирус!
• Количеството витамин C, което ви набавя една ампула, закупена от аптеката може да ви го набави едно киви.
• Яжте балансирано и разнообразно доколкото е възможно. Това ще ви набави нужните витамини – не прекалявайте с хранителните добавки и витаминните комплекси – няма да ви подобрят магически имунната система за 3 дни.
• Проветрявайте редовно жилището си, вместо да го третирате ежедневно с етанол, хипохлорид, белина и прочие. Натриевият хипохлорид е прекрасен препарат, който в ниски концентрации убива коронавируса (и още 1000 вируса впрочем), но заради миризмата и изпаренията си не е препоръчителен за ежедневна домашна употреба!