Необходими са законодателни промени, за да се спре практиката прехвърлянето на имоти да става на по-ниска от действителната цена. Това обяви говорителят на Националната агенция по приходите Росен Бъчваров пред БНТ.
"Относно практиката да се изповядват имотни сделки на данъчна основа , законодателната рамка, която в момента позволява прехвърлянето на собственост да става на по-ниска от действителната цена, следва да бъде преразгледана, защото така законът допуска спестяване на данъци", обясни Бъчваров.
Той съобщи също, че НАП започва съвместни проверки с прокуратурата на замесените лица в скандала с имотите на властта. Бъчваров обяви, че годишно се правят около 2000 подобни проверки.
"Програмата за несъответствие между имущество и доходите работи за всякакви физически лица, независимо дали са политици, или не. НАП осъществява наблюдение върху декларираните от работодателите доходи, като така се изключва възможността да се пропусне събирането на служебни бележки и физическите лица да влязат неволно в нарушение", напомни Бъчваров. Доходите могат да се проверят чрез електронните услуги на Националната агенция по приходите.
Кампанията срещу нелегалните превозвачи показват „плашещи“ данни - много хора извършват превози в страната и чужбина нелегално с лични автомобили, без регулация, заяви още Бъчварон. По думите му, предстоят още такива операции, които протичат с т.нар. таен клиент - служител на НАП. В случая с превозите до чужбина, заплащането се извършва извън България, но НАП извършва проверки в страната.
Глобата за неиздадена касова бележка е 2000 лева, а ако не бъдат издадени касови бележки и билети на пътници, глобата се увеличава пропорционално, а превозното средство може да бъде спряно от движение за един месец.