Митничарите да могат да разследват данъчни измами, свързани с ДДС от внос. Това предлага Министерството на финансите в промени на Закона за митниците, публикувани за обществено обсъждане. В момента митничарите нямат такива правомощия, въпреки че отговарят за събирането на данъка.

За да се промени това, се предлагат промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които да се дадат разследващи функции на митничарите при измами с ДДС от внос. "С разпоредбата се цели по-голяма бързина и ефективност при разкриването на престъпления, свързани с избягването и неплащането на акциз и ДДС в големи размери, поради взаимодействието между контролния и разследващия орган, които са в едно и също ведомство", пише в мотивите към законопроекта.

Изоставащите приходи от ДДС от внос бяха сред мотивите на кабинета "Борисов" да актуализира държавния бюджет за 2014 г. В края на годината по това перо бяха събрани 3.62 млрд. лв., което е малко изоставане в сравнение с редактираните прогнози за постъпленията и с 5% по-малко спрямо приходите от 2013 г.

Полицейски правомощия

Освен да разследват данъчни измами, митничарите получават право да издирват извършителите им. Това полицейско на практика правомощие ще им бъде дадено и по отношение на контрабандата и продажбата или складирането на акцизни стоки без бандерол. Сега митническите органи могат да разследват престъпленията, но за откриването на извършителя отговаря МВР.

Финансовото министерство очаква промяната да доведе до "по-голяма бързина и ефективност при разкриване на престъпленията".

Предвижда се още МВР и митниците да свържат информационните си системи, за да обменят по-лесно информация.

Служителите на Агенция "Митници" ще могат също да задържат контрабандисти, хора, които продават акцизни стоки без бандерол или извършват данъчни измами. "При задържането на лицето може да му бъде ограничавано единствено правото на свободно придвижване, като срокът на задържане не може да бъде повече от 24 часа", пише в мотивите. Освен това митничарите ще могат да конвоират задържани за 72 часа.

Проектът освен това предвижда митническите служители да следят дали преминаващите граница автомобили имат винетки.

По-тежки санкции за контрабанда

С промените в закона се въвежда и по-тежка санкция при повторна контрабанда на стоки. Ако те са скрити в тайник или за тях се дължи акциз, глобата ще е 250% от митническата стойност на продуктите, а ако не са укрити по този начин и не са акцизни стоки - 200% от тази стойност. Мярката се предлага, тъй като анализ на показал, че контрабандистите обикновено се занимават системно с това.

Министерството на финансите предлага да се промени и начинът, по който се издават актовете за събиране на неплатени мита, акцизи и данъци, контролирани от Агенция "Митници". В момента за целта се издава веднъж един документ за извършеното нарушение и втори за дължимата сума, като и двата акта могат да се обжалват в съда и това бави събирането на средствата. За това се предлага в бъдеще да се издава само един документ. Освен това обжалването му пред съда няма да спира изпълнението му. Това може да стане по решение на митническата администрация, ако лицето, срещу което е издаден актът за дължими суми, представи обезпечение за съответната сума.

Кандидатите за работа на тестове

Със закона се връщат и тестовете за назначаване на работа в Агенция "Митници". Такива препитвания се правеха преди години, когато Ваньо Танов за първи път беше директор на агенцията. В последствие те бяха отменени. Сега се предлага кандидат-митничарите да се явяват на тестове за психологическа и за професионална пригодност. Само издържалите ги ще могат да получат работа в агенцията.

Какво точно ще съдържат тези тестове ще се определи в наредба на финансовото министерство. На тези препитвания ще трябва да се явяват и митничарите, които искат да бъдат повишени.

TrafficNews.bg