Нови такси за студентите се въвеждат във всички медицински университети в България от новата учебна година.
За следващата учебна година само в Медицинския университет – Плевен годишната административна такса за обучение на студенти, приети по утвърдения от Министерския съвет държавен план-прием по специалностите „Медицина“ и „Фармация, е увеличена със 100 лв. В останалите висши училища - в Пловдив, София и Варна, размерът на административните такси е непроменен. Увеличение има за платеното обучение. В Медицински университет – Пловдив специалност „Медицина” вече ще струва 10 448.09 лв., „Дентална медицина” - 8 032.98 лв. и „Фармация” - 9 446.70 лв. Размерът на таксите беше гласуван днес на Академичен съвет.
„Калкулирането на таксите не е по предложение насъответното висше учебно заведение или едноличнорешение на ръководството, а е резултат от нормативнидържавни документи. Несъобразяването с решения и постановления на Министерски съвет води досанкции”, обясниха от МУ-Пловдив по повод недоволството, което се разрази в резултат на скока на таксите.
Таксите на студентите платено обучение в медицинските университети се регламентират на национално ниво със Закон за висшето образование и изменения на същия от 25.02.2020г., както и на Решение на Министерски съвет № 275 от 23.04.2020 г. във връзка с Постановление на МС № 328 от 30.11.2015 г., което дава диференцираните нормативи за издръжка на обучението на студенти по професионални направления.
Съответният университет при определянето им е обвързан с минимален размер на таксата, която се определя по формула, съдържаща се в закона. Т.е. университетът може да определи по-висок размер на таксата, но не и по-нисък от законово определения. Нормативите са национални и с тях трябва да сесъобразяват както МУ-Пловдив, така и медицинските университети в Плевен, Варна и София.
С изменението на Закона за висшето образование от февруари 2020 г. се коригира методиката, като размерът на минималната възможна такса бе увеличен.
Така в момента средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища се определят на базата на диференцираните нормативи за издръжка на студент по професионални направления: базовия норматив - 693 лв., съответния коефициент, който за магистърските програми на Медицински университет-Пловдив е 8.50, и коефициента за комплексна оценка за качеството наобучение, определен по методологията на рейтинговата система на висшите училища.
Този коефициент отразява резултатите на висшето училище от акредитационната оценка, индикаторите за научна дейност и реализацията на дипломираните. Коефициентът варира всяка година и се публикува в сайта на МОН. По-високият коефициент е оценка за по-добро обучение в съответното професионално направление на всяко висше училище.
Така нормативно определената методика за финансиране на професионални направления формира годишната държавна издръжка, както следва: за Медицина - 9 248.09 лв., за Дентална медицина - 6 832.98 лв., за Фармация - 8 246.70 лв.
„Това е издръжката, която държавата превежда на висшето училище годишно за всеки студент държавна поръчка”, подчертаха от ръководството на Медицински университет-Пловдив.
Таксата за обучение на студентите платено обучение се определя, като към тази сума се прибави годишната учебна такса – 1200 лв. за 1-3 курс и 950 лв. за 4-6 курс.
По този начин се постига съответствие на общия размер на средствата за издръжка на обучението за студентите, приети по държавния план прием, и студентите, приети в платена форма на обучение. Не се допуска със средства от държавното финансиране да се покриват разходите на студентите в платенаформа на обучение.
Именно това синхронизиране на формирането на общия размер на средствата, предоставяни заиздръжка на обучението на един студент, води до увеличение на размера на таксите за обучение в платена форма.