
Първите контейнери у нас за стари дрехи вече са поставени в Пловдив. Освен облекла в тях се предават употребявани кърпи, хавлии, завеси, покривки.
В следващите 3 г. в цялата страна ще бъдат разположени 1000 съда. Събраните в тях дрехи ще се транспортират до най-голямата и модерна фабрика на Балканите за сортиране, преработка и рециклиране на текстил, чието строителство стартира до 2 седмици край Пловдив.
Предвижда се тя да заработи в края на годината. Инвестицията в контейнерите и в новото предприятие е на немския предприемач Райнер Зигмунд. Идеята му е да пренесе у нас западния модел за пълно оползотворяване на изхвърляния текстил.
В този бизнес Зигмунд има 25-годишен опит. Компанията му е била една от първите, която слага контейнери за дрехи в Югозападна Германия. У нас той притежава търговска верига за дрехи втора употреба с над 20 магазина. В с. Катуница е сортировъчният център, открит преди 15 г. В него се преработват дрехи втора употреба от Европа. Капацитетът е 200 т месечно.
Пет пъти по-голям - 1000 т, ще е на втората фабрика до Пловдив, в която ще пристига употребяван текстил както от страната, така и от Европа. “Заводът ще е върху терен от 6000 кв. м. В сградата и машините ще бъдат вложени около 4 млн. лв. В него ще работят около 150 души на 3 смени”, каза Зигмунд.
“Част от събираните дрехи от контейнерите в България ще се изнасят за държави от Близкия изток и Африка, където ще се продават като втора употреба, а други ще се използват за производство на почистващи кърпи за индустрията”, уточнява той.
В магазините си у нас бизнесменът предлага втора ръка облекла от Западна Европа, тъй като са с по-високо качество. Български в тях няма да се продават.
Практиката показва, че по-малко от половината изхвърлени облекла могат да се използват отново като такива, казва помощник-управителят на компанията Антон Гичев, който е ръководител на проекта за разполагане на контейнерите. Повечето дрехи се подлагат на последващо третиране, за да може суровината в тях да бъде оползотворена и върната обратно в икономиката.
Всяка дреха, предназначена за рециклиране, ще има определена схема на рязане, така че да се получат кърпи за машините в промишлеността и други индустрии. След това ще се пресират на пакети.
Вълнените облекла ще заминават за Индия и Китай, където се разплитат на нишки. От тях се правят тапицерии за автомобили, използват се и в дизайнерски облекла.
“Цяла Европа се стреми към повишаване на процента на рециклираните и върнати обратно в производството природни ресурси”, обяви Гичев. Чрез преработка на стари облекла се спестяват и ценни суровини - памук, петролни продукти, вода.
За една памучна тениска са необходими 5000 л вода - от фазата на растежа на растението до производството на крайно изделие.
Оползотворяването на ненужните дрехи и текстилни изделия има както социален ефект с откриването на нови работни места, така и екологичен, тъй като текстилът се разгражда бавно в околната среда.
Според Гичев моделът на събиране и преработка на употребяван текстил е конструиран така, че да е икономически устойчив, да се самоиздържа и да не са необходими публични средства от данъци.
Проектът на Зигмунд у нас предвижда и изграждане на кризисен резерв, който ще се ползва от БЧК. Немският предприемач ще поддържа запас от облекла и завивки за минимум 1000 души.
“Дрехите ще бъдат сортирани по сезон, възраст и пол. При поискване немският предприемач ще ни достави нужните за срок от 24 до 48 часа или по-бързо.
Като партньори на проекта за събиране на употребявани облекла ще получаваме и пари, които ще отиват за бедствения фонд и хуманитарни дейности на БЧК”, коментира шефът на организацията в Пловдив Таня Георгиева.
Повече от 2 т стари дрехи, одеяла и хавлии бяха събрани само за 10 дни в Пловдив. Три от контейнерите са в социалния център на БЧК на ул. “Изток”, а един - в централата на ул. “Кракра”. Преди дни бе поставен съд и в ОУ “Душо Хаджидеков”. Идеята е съоръженията да се слагат на паркинги на търговски вериги и молове, университети, болници, училища, общински територии. Контейнерите сега са 6. Другата седмица ще бъдат инсталирани още 4.
От средата на април започва поставяне на контейнери в София - в мол, в луксозен жилищен комплекс в “Симеоново”, в училище, поликлиника и в магазините на голяма хранителна верига. Интересът към контейнерите е голям. Компанията на Райнер Зигмунд е засипана от заявки на училища, ресторанти, жилищни комплекси от цялата страна. Мрежата ще се разгръща поетапно. Инсталирането на съдовете, всеки от които струва на немския предприемач 400 евро, започва паралелно в Пловдив и София, а след това в големите градове по магистрала “Тракия”.
Количествата ще са в зависимост от потребностите. Съдовете, които са с вместимост 250-300 кг, се произвеждат в София по немски модел, но са по-хубави от тези в Германия. Предвижда се да бъдат монтирани датчици, които ще сигнализират автоматично при запълване на контейнерите, за да се избегне натрупването на торби около тях. Има и телефон за граждани, които да се обаждат, ако съдовете са пълни.
Първите резултати в Пловдив показват, че хората спазват изискването да предават чисти текстилни изделия. Дори найлоновите торби, в които са опаковани, също ще се сортират и оползотворяват - чрез рециклиране се произвеждат гранулати.
София ще поправя стари мебели, уреди и дрехи и след това ще ги продава. За целта Столичната община планира да изгради специални екоцентрове. В тях хората ще могат да оставят старите си мебели, развалени електроуреди и дрехи. Те ще се поправят и след това ще се продават отново.
Общината вече е обявила обществена поръчка за предпроектно проучване и проектиране на екоцентровете. Прогнозната стойност е 400 000 лв., а срокът за подаване на офертите е 27 април. Според последните данни от морфологичния анализ софиянци изхвърлят по 30 000 т едрогабаритен отпадък, в който влизат и мебели, и 15 000 т текстил.
“Идеята е мебелите и уредите да се ремонтират и да се предлагат за повторна употреба. В екоцентровете ще работят нискоквалифицирани хора, на които ще помогнем не само с работа, но и с придобиване на занаятчийска професия”, обясни зам.-кметът на София по екология Мария Бояджийска.
Предпроектното проучване трябва да направи финансов анализ и да предложи механизъм за работа на екоцентровете.
Идеята е те да са на площадките в Садината, Требич, Враждебна и Суходол.
За изграждането им общината ще кандидатства за финансиране по Оперативна програма “Околна среда”.
Плановете са екоцентровете да предоставят и услуга по събиране на едрогабаритни отпадъци от домовете, а не само хората да ходят и да носят до тях старите си мебели например. В самите екоцентрове ще върви и продажбата на вече ремонтираните предмети за бита.
TNS.bg
Още от категорията

Александър Николов за „Боташ": Трябва да си абсолютно невменяем, за да подпишеш такъв договор

София продължава да е без наземен градски транспорт
