ГЕРБ одобрява кандидатурата на подуправителя на БНБ Димитър Костов за шеф на банковия надзор в БНБ, но няма да я подкрепи, тъй като не иска да поема изцяло отговорността и негативите от избора му. Това се разбра от думите на премиера Бойко Борисов в Брюксел, предадени от БТА. Костов беше предложен от управителя на БНБ Иван Искров, който има законовите правомощия за това. При очертаващия се провал на избора му титуляр на поста, отговарящ за банковия надзор, вероятно ще бъде избран след смяната на Искров, чиито мандат изтича на 10 октомври.
В четвъртък, председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова (ГЕРБ) обяви, че номининацията на Костов, направена от управителя на БНБ Иван Искров, няма да се обсъжда и гласува от парламента. Причината е, че около кандидатурата няма консенсус и срещу нея са се обявили коалиционните партньори от Реформаторския блок и опозицията от БСП, писа Mediapool.
Нов подуправител - след смяната на Искров
От думите на Стоянова се разбра, че ръководител на банковия надзор ще има след смяната на гуверньора на централната банка, чиито мандат изтича на 10 октомври. По-късно това потвърди и Борисов от Брюксел. Докато не бъде посочен нов гуверньор на централната банка, който да предложи подуправител за банковия надзор, овакантената длъжност ще се заема от Нели Кордовска, за която има съмнения за конфликт на интереси.
Кордовска, която е главен директор на управление "Банков надзор", беше избрана за изпълняващ длъжността от Управителния съвет на БНБ, след като доскорошният титуляр Цветан Гунев се оказа единственото длъжностно лице, разследвано за проваления контрол над Корпоративна търговска банка (КТБ) и поради това излезе принудително в отпуск.
Миналия месец обаче ГЕРБ инициираха освобождаването на Гунев като шеф на банковия надзор в БНБ. Това стана ден след като премиерът Бойко Борисов призова парламента да избере бързо нов подуправител на централната банка на мястото на отстранения от съда Гунев.
При това положение бе ясно, че управителят на БНБ Иван Искров, срещу когото прокуратурата няма никакви претенции за четирите милиарда, източени от КТБ, и когото на практика НС не може да смени по законов начин, ще предложи новия надзорник на банките.
Искров предложи за поста Димитър Костов, който трябваше да доизкара мандата на Гунев, който изтича през лятото на 2019 г.
Неизбирането на титуляр означава, че Кордовска ще отговоря за надзора на банките поне до есента на тази година.
Наскоро се появи информация, че Кордовска е изтеглила спестяванията си от КТБ ден преди банката да бъде затворена с решение на управителния съвет на БНБ. Освен това по информация на "Капитал", която не бе опровергана, брат й Румен Стамов е директор "Частно банкиране" в Първа инвестиционна банка (ПИБ) и не е ясно дали това е посочено в декларацията й за конфликт на интереси, тъй като тя не е публична.
Темата е чувствителна, тъй като ПИБ, която за кратко се разклати след затварянето на КТБ миналия юни, получи ликвидна подкрепа от страна на държавата в размер на 1.2 млрд евро. Поради тази причина ПИБ би трябвало да е под по-стриктен надзор, за който пък отговаря Нели Кордовска.
Забавя се присъединяването към европейския банков надзор
Отлагането на избора на редовен подуправител на БНБ, отговарящ за банковия надзор, ще забави и подготовката на България за присъединяване към европейския банков надзор. Прилагането на този механизъм у нас означава, че Европейската централна банка ще надзирава финансовите институции в страната вместо БНБ.
Решение за влизането на съюза беше взето в началото на кризата с КТБ от лятото на миналата година по време на заседание на политическите партии при президента Росен Плевнелиев. Досега обаче България не е предприела официална стъпка за присъединяване към европейския банков надзор.
Наскоро от Министерството на финансите обясниха, че правителството не се е отказало, но преди да предприеме действия, е нужно да бъде попълнен управителният съвет на БНБ. След това трябвало да се направи съвместен анализ, да се подготвят законодателни промени и тогава да се подаде искане за присъединяване към единния надзор.
Борисов избрал по-голямото зло, воден от популизъм
По повод решението ГЕРБ да не подкрепя Димитър Костов и реално да остави банковия надзор в ръцете на Кордовска, премиерът Борисов обясни, че по-голямото зло в случая е повече от година банковият надзор да няма ръководител. Но партията му реално ще избере това зло, и няма да гласува за Костов, тъй като се поддава на популизма и с аргумента, че номинираният за подуправител е бил част от управлението на социалиста Жан Виденов.
"Ако ние, спазвайки този прагматизъм да има началник (за банковия надзор - бел. ред.), подкрепим Костов и не дай Боже и ДПС да го подкрепят, ще кажат, че ГЕРБ и ДПС пазят статуквото в БНБ. В случая ние се подвеждаме по тази всеобща лудост на популизъм и ще оставим БНБ без подуправител (за банковия надзор - бел. ред.). Нито Костов ми е някакъв, нито ме интересува, но е що-годе професионалист, който в момента може да заеме този пост. Моите уважения към колегите, хубаво е малко по-колегиално да се отнасят към политическата толерантност на една коалиция. Когато въпросите се поставят по този начин, накрая отговорността е в ГЕРБ и не е честно така да се подхожда", коментира Борисов от Брюксел.
Критики към реформаторите
Борисов разкритикува коалиционните партньори от Реформаторския блок, че правят политика на гърба на ГЕРБ. "Искам техния успех, колкото е по-голям, той е по-голям и за ГЕРБ. То е взаимно - ако се провалим, ще се провалим заедно", каза премиерът. После обаче успокои, че разминаването между основните партньори в управлението не е толкова голямо. "Млада коалиция сме, не сме свикнали и може някъде да сме се разминали, но ще се коригираме. Не е толкова трудно и нетърпимо. Все по-добре започваме да работим. Ще мине и това", каза министър-председателят по повод разногласията за нов подуправител, на мястото на отстранения Цветан Гунев.
Борисов припомни, че не одобрява настоящото ръководство на БНБ, част от което е и Димитър Костов. Уточни обаче, че няма как да се намеси в номинацията на подуправител, тъй като тя е изцяло в правомощията на управителя на банката Искров. Евентуална законова промяна, която да отнеме това правомощие на Искров, противоречи на правилата на Европейската комисия и Европейската централна банка.
"Това нашите партньори го знаят прекрасно", заяви премиерът и добави: "Започва да ми омръзва популизмът на гърба на моята партия. Прекрасно знаят и Реформаторският блок, и Патриотичният фронт, и ДПС, и БСП, че само управителят на банката Иван Искров може да представи кандидатура за подуправител, никой не може със сила да го накара. Вече повече от половин година БНБ стои без най-важния си ресорен началник - подуправител по банковия надзор. Като не се приеме сега, Искров никой не може да го накара да предложи друг. А видно е, че той (Искров - бел. ред.) не желае да си отиде. Желае да се инати, да стои на този пост до последния ден", коментира Борисов.
Борисов и други представители на ГЕРБ неведнъж призоваваха Искров да си подаде оставката, тъй като е допуснал кризата с КТБ. Въпреки публично заявената подкана, управляващите досега не са предприели стъпки да разобличат грешките на управителния съвет на БНБ и на Искров по казуса с банката с отнет лиценз.
TrafficNews.bg
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте