
Една от най-големите обществени поръчки на държавната "Булгартрансгаз" - за 20-километровото разширение на транзитния газопровод към Турция за над 50 млн. лв., вече е договорена с консорциум, в който влизат "Главболгарстрой", "ГБС – инфраструктурно строителство" и "Техноекспортстрой", която се свързва с депутата от ДПС Делян Пеевски. Това съобщава електронното издание на в-к Капитал. Договорът за изпълнение е бил подписан в началото на март и публикуван в регистъра на Агенцията за обществени поръчки на 1 април.
Шест желаещи, три допуснати
Поръчката беше обявена от "Булгартрансгаз" в средата на септември миналата година, като индикативната стойност беше 47 млн. лв. без ДДС. Дружеството търсеше изпълнител за доставка, строително-монтажни работи и въвеждане в експлоатация на част от разширеното трасе до Турция.
В средата на октомври 2015 г. оферти подадоха шест кандидата. Това са варненската "Интеком груп" на Павлин Николов и Светослав Миладинов. Фирмата е отстранена от надпреварата още в началния етап, тъй като офертата не е съдържала всички необходими документи. От протокола от отварянето на офертите става ясно, че дружеството е поискало удължаване на срока за подаването на оферти, което явно не е уважено от "Булгартрансгаз".
Вторият кандидат е консорциум "Лозенец - Недялско", който на практика печели процедурата. Отново от протокола става ясно, че участието на "Главболгарстрой" в него е 90%, на "ГБС – инфраструктурно строителство" 7% и на "Техноекспортстрой" 3%. Това е изненада, защото досега ГБС беше чест партньор с "Водстрой 98" (най-често печелещата държавни поръчки фирма, свързвана с Пеевски) - централна гара, пловдивския колодрум и др. "Техноекспортстрой" през последните години беше по-пасивна, но явно сега се активира. Компанията беше приватизирана от тандема Цветан Василев - Пеевски, но сред разрива (по думите на банкера) е под контрола на Пеевски.
Самата "Водстрой 98" също участва в търга в обединението "Газпроект Турция", но с друг партньор - "Трейс груп холд", като двете фирми не са нови партньори.
Третият кандидат е "Консорциум С.Г.П.", който също е отстранен от процедурата. Той обединява италианската С.А.Л.П, чието участие е 51% и "Газстроймонтаж", собственост на "Газстрой". Според протокола кандидатът не е представил гаранция за участие от 300 хил. лв. и доказателства за финансовото си състояние. Според изискванията на процедурата участниците трябва да разполагат със свободни средства в размер на 14 млн. лв.
Друг кандидат в процедурата е обединението "Енерго хабау ППС", в което влизат "Енергоремонт холдинг", представляван от Теодор Осиковски, чието участие е 40%, австрийската HABAU, която беше избрана за изпълнител на подземната част на интерконекторната връзка между България и Румъния и германската PPC pipelinesistems, чието участие е по 30%.
Последният консорциум, кандидатствал в поръчката, е "Монтажи Ко – Ти Ви Би – ТГ 2015", който също е отстранен. В него с равни дялове влизат "Монтажи Ко" и димитровградската Ти Ви Би. Въпреки че отговаря на всички технически и финансови условия, консорциумът е отстранен, тъй като е заложил по-дълъг срок на изпълнение от предвидения от "Булгартрансгаз".
Колко близки цени
Така до отварянето на ценовите оферти стигат три от кандидатите, два от които свързвани с Пеевски. Според протокола най-ниската цена, предложена от консорциума "Лозенец – Недялско", е 46.520 млн. лв. без ДДС, което е общата цена на изпълнение. Останалите два предлагат доста сходна цена. "Енерго хабау ППС" - 47.118 млн. лв., и "Газпроект Турция" - 47. 077 млн. лв. Тези оферти дават на "Лозенец - Недялско" съвсем малка преднина в точките. Консорциумът обаче излиза убедително напред в класирането благодарение на техническата част на офертата. Според критериите с равна тежест при оценката са цената и организацията на изпълнение на строително-монтажните работи.
В крайна сметка договорът за изпълнение, подписан с "Булгартрансгаз", според сайта на Агенцията за обществени поръчки е на стойност 43.239 млн. лв. без ДДС, което прави 51.6 млн. лв.
Защо поръчка е по-скъпа
Въпреки че договорът е сключен за по-малка сума от индикативната, която беше 47 млн. лв., е интересно защо тя е доста по-висока от обявената стойност на проекта в 10-годишния план за развитие на мрежата от 32 млн. лв. Както "Капитал Daily" писа, разликата идва от това, че планът е бил изработен преди проекта за разширението на газопровода. Така не е можело да бъдат взети предвид реалните пазарни стойности, бяха коментирали от "Булгартрансгаз".
Според параметрите на поръчката изпълнението й трябва да приключи за срок от година и половина, което означава, че разширението ще е готово през 2017 г. "Булгартрансгаз" ще плати авансово на изпълнителя 20% от стойността на поръчката.
Снимка: бгнес
TNS.bg