След активирането на механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници в Софийската градска прокуратура са постъпили два сигнала срещу Иван Гешев. По единия от тях е възложена проверка на Антикорупционната комисия, а по другия е постановен отказ от образуване на досъдебно производство, казаха от държавното обвинение пред БНР.
Те са от граждани и са били сред първите при старта на механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници. След отстраняването на Иван Гешев за уронване престижа на съдебната власт, ръководителят на Наказателната колегия на Върховния касационен съд Лада Паунова, която отговаря за механизма, е препратила сигналите на компетентната Софийска градска прокуратурата. От там отказаха детайли по съдържанието им, освен, че по единия наблюдаващият прокурор не е установил данни за извършено престъпление, а развитието по другия ще зависи от проверката на Антикорупционната комисия.
В Софийската градска прокуратурата има и други проверки, свързани с Иван Гешев и по тях той беше разпитван малко преди Висшия съдебен съвет да прекрати предсрочно мандата му. Едната е по сигнал на временния ръководител на държавното обвинение Борислав Сарафов за незаконни записи, натиск срещу бившия наблюдаващ прокурор по делото "Барселонагейт и неправомерно използване на почивната станция на прокуратурата в Боровец. Дали тя ще доведе до повдигане на обвинения ще стане ясно в първите месеци на следващата година.
Другата проверка е за опит за принуда над самия Гешев да подаде оставка. По нея са разпитвани членовете на Прокурорската колегия, които през май внесоха искане за отстраняването му от поста и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Назначена е експертиза във връзка с твърденията на Гешев, че е бил притискан да напусне поста чрез заплахи към него и семейството си. Това станало чрез телефонни обаждания и писмо, за съдържанието, на които разказа самият той.
Още от категорията
КНСБ обяви сумата, нужна за издръжка на тричленно семейство