България подпомага Република Северна Македония като финансира безвъзмездно 7 проекта на стойност 579 789 лева по линия на официалната помощ за развитие и хуманитарна помощ чрез бюджета на Министерство на външните работи, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Споразуменията по първите четири проекта на обща стойност 415 480 лева бяха подписани от посланика ни в Скопие Ангел Ангелов и бенефициентите на 15 декември 2020 г. Проектите засягат областта на здравеопазването, развитието на младежта и гражданското общество в Република Северна Македония.
Споразумения бяха сключени със Сдружение за лечение на деца „В моя свят“ от Скопие за изпълнението на два проекта: „Реконструкция и оборудване на Първия дневен център за младежи и възрастни с нарушения в аутистичния спектър в Република Северна Македония“ на стойност 234 700 лева и „Провеждане на лечение и сензорна терапия на деца с аутизъм, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (АДХД) и синдром на Аспергер от социално слаби семейства 2021 година“ на стойност 73 340 лв.
Другите два проекта, които целят да подпомогнат развитието на гражданското общество и младежта, са „Подкрепа за международен обмен на НПО“ на стойност 47 583 лв. и „Създаване на Център за развитие на детско и младежко творчество „Творителница“ на стойност 59 857 лв. Тези проекти ще бъдат изпълнени съответно от Сдружение „Център за съвременни изследвания Охрид“ и Сдружение на граждани - академия за иновативно образование, кариера, изучаване на български език, култура, традиции и други интелектуални услуги „Здравей". Предстои подписването на още три споразумения.
Подписаните споразумения за проекти са в рамките на приетото по-рано този месец от Министерския съвет решение за отпускане на общо 2 560 812 лева безвъзмездна помощ за финансиране на проекти в Република Северна Македония, Република Сърбия, Република Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово, Украйна, Молдова, Грузия, Армения. Изборът на проектите, извършен заедно със страните бенефициенти, е в съответствие със задачите на българската външна политика, сред които са укрепване европейската перспектива на държавите от Западните Балкани, стимулиране на социално-икономическото развитие на страните партньори.