Собствениците на складове в Тютюневия град се обединяват в Сдружение, което ще отстоява интересите им и ще участва във финалните разговори за статута на зоната с Министерството на културата, Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Община Пловдив.

В него влизат компаниите „Галакси Инвестмънт Груп”, „Тотал Спорт”, „Р.И.П.А”, „Галеро” и други. С техни средства е създаден огромен макет на Тютюневия град с размери 3 на 4 метра, изготвен от архитектурно бюро. Той ще бъде изложен в една от сградите идната седмица. Тогава под тепетата пристигат експертите на НИНКН, за да представят пред собствениците новите правила в защитената зона. Очаква се на срещата да присъства и министър Боил Банов.

Както Plovdiv Time вече писа, в Тютюневия град вече ще има ясни правила по отношение на всички дейности, свързани със сградите в района. В продължение на близо година специалисти от НИНКН и общината направиха подробно обследване на имотите, на техния статут и граници. Става дума за цялата зона затворена между ул. „Иван Вазов”, ул. „Иван Асен”, бул. „Христо Ботев” и Централна гара.

Очаква се част от имотите в района да придобият и нов статут, както разказа преди време заместник-министърът на културата Амелия Гешева. Става дума за четири сгради, които ще също ще бъдат обявени за единични паметници на културата, обяви кметът Иван Тотев. Това са Тотал Спорт, двете сгради на Цигарената фабрика от източната и западната страна на улица „Г.М. Димитров” и бившата централа на Булгартабак.

 От Общината са обещали улица „Иван Вазов” ще бъде отворена за движение до края на годината. Към момента отпушването на блокираната улица се бави заради липсата на документ от НИНКН, който да удостовери, че укрепването на опожарените складове е приключило. Институтът не издава този документ, тъй като има вътрешни конструкции в един от складовете на Кудоглу, които не са укрепени.