По 40 хлапета от детските градини в Пловдив се разболяват на седмица от варицела или скарлатина, съобщават от Районната здравна инспекция в града. Според лекарите пикът на шарката е точно в есенно-зимния сезон.
„Варицелата се причинява от вирус, който се разпространява по респираторен път. Докато избие обривът, децата се оплакват от главоболие, безапетитие, температура. След това се появяват подутини с големината на леща, пълни с безцветна течност”, обяснява шефът на дирекция „Надзор на заразните болести” д-р Моника Троянчева пред Дарик.
По думите й мехурчетата завяхват за 3-4 дни, като задължително децата трябва да бъдат у дома. Възрастните в семейството със слаб имунитет обаче могат да пипнат херпес зостер, чийто причинител е вирусът на варицелата. Появяват се същите пъпчици, но те вече са болезнен, тъй като са по хода на нервите. В такива случаи на болния се назначава антибиотично лечение.
Скарлатината се вихри в пловдивските детски градини наравно с варицелата и се разпознава по обрива, наподобяващ гъша кожа. Водещите симптоми са силно зачервено гърло, висока температура и променена лигавица.
„След преболедуване от скарлатина много важно е в продължение на 2-3 месеца да се проследяват урината и кръвта, за да се види дали микробът е унищожен”, уточнява д-р Троянчева. Лаборанти от РЗИ ходят на място в детските градини, за да взимат проби от хлапетата и персонала. При положителна антибиограма вирусоносителят остава вкъщи.
TrafficNewS.bg