Празни коридори, празни каси – пълни щандове. Така изглеждат в сутринта на обявения „бойкот“ големите верига магазини в Пловдив. Дали активното мероприятие, при което потребителите отказват за пазаруват, ще продължи в рамките на целия 13 февруари предстои да разберем. В делничните дни преди обед така или иначе в магазините пазаруват предимно пенсионери.  Повод за бойкота е нарастващите цени на основни хранителни стоки. Бойкотът беше обявен от четири организации, които призоваха крайните потребители да последват примера на Хърватия и други балкански страни.

Към този час някои от най-оборотните супермаркети в града останаха без клиенти, видя TrafficNews. Забелязват се само самотни купувачи, напълнили кошниците с продукти. Дори "червените етикети" и обявените големи промоции не успяват да привлекат масово пазаруващи все още. На места управителите на търговските вериги са решили да "съкратят" работния персонал за деня на бойкота, като активна е само една каса. 

„По принцип по това време на деня нямаме толкова посетители – сутрин е спокойно. Пикът е след 17:30ч., когато хората свършат работния ден. Към този момент наистина няма как да разберем липсата на клиенти заради бойкота ли е, или просто е нормален ден. Ще разберем вечерта“заяви служител на голям хипермаркет на „Брезовско шосе“.

На друго мнение обаче са работници в "Лекси" на бул. "Северен", където обекновено човекопотокът е голям дори сутрините. 

„Рядко явление е да имаме само една работеща каса, а на нея да няма опашка. Колегите от щандовете не забелязват промяна. Вече премина първия поток от пенсионери, които обикновено пазаруват в диапазона 8:00 до 10:00ч.. Истинския ефект от бойкота, ако има такъв, ще бъде видим в часовете след приключване на стандартния работен ден“, казва служител.

 

В "Лидл" и "Т Маркет" в "Тракия" обаче потребителите не са намалели, видя наш репортер. Обстановката изглежда както при всеки друг ден, а около щандовете се редят основно по-възрастни клиенти. 

За сметка на това обаче, кварталните малки магазинчета не отчитат отлив на клиенти или намалял оборат. За повечето делникът върви нормално, тъй като потреботелите са решили да "бойкотират" основно големите търговски обекти.

Според тях отганизациите България е най-бедната страна в Европейския съюз, а цените на много основни стоки като масло, мляко и месо в редица чуждестранни вериги у нас са по-скъпи, отколкото в страните, от които произхождат. Настоява се българските власти да въведат ценови таван на 70 основни хранителни продукта – яйца, млечни продукти, колбаси, масло, ориз, брашно и хляб.

На този фон браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост реагираха остро срещу предлаганите законопроекти за таван на цените и надценките, които бяха внесени в парламента миналата седмица.

ГАЛЕРИЯ: