
Досега почитателите на изкуствата в Пловдив можеха да съчетаят удоволствието да пият вино и да рисуват в приятна задушевна обстановка и под звуците на любима музика. Снощи обаче за първи път под тепетата се положи началото на един напълно нов формат, свързващ изкуството на винепроизводството със създаването на литература. „Вино и проза” с участието на пловдивската поетеса Ина Иванова беше посрещнато със засилен интерес от страна на публиката, която продължаваше да приижда в библиотеката на Читалище „Мустафа Кемал Ататюрк” цели 20 минути след началото на събитието. За всеки от присъстващите имаше подготвени чаши за вино и гризини, оставени върху няколкото подредени масички.
Освен любопитната пловдивска публика, специално беше присъствието на вицеконсула в генералното консулство на Република Турция в Пловдив г-жа Айше Саваш, както и на основателката на Фондация „Формата на думите” – г-жа Мария Зайкова.
„Читалището ни функционира от 2003 година, имаме различни мероприятия, различни активности, като литературни четения, културни вечери, представения на книги, арт-работеници за деца, с които работим активно, за да ги мотивираме да посещават повече читалищата,” – сподели при откриването г-н Сердар Чалъшкан, Председател на Читалище „Мустафа Кемал Ататюрк”. И думите му веднага намираха потвърждение с изложените в залата ръчно плетени кърпи и терлици от клуб по плетене и подредените детски рисунки, посветени на Левски.
Първото вино, което публиката имаше възможността да дегустира, беше Каберне Фран. Както разкриха и присъстващите специалисти по вината – технологът Тони Танев и Антония Владимирова, в производството на този вид вино се използват същите подправки, типични и за българската лютеница, заради което ароматът става доста близък на традициите у нас. Много български почитатели на виното избират за фаворит тъкмо него, заради тази характеристика. А докато се лееше виното, поетесата Ина Иванова разкри:
„Има някаква химия, която е почти еднаква, без значение дали произвеждаме вино или правим текст. Именно от земята, от елементите, от които сме създадени всички ние, съставени от звезден прах, кислород и малко добри намерения, се правят също и виното, и текстовете. Процесът на производство също е подобен – взимаш някакъв ресурс и след това той преминава през теб, трансформира се, стъпваш на базата на опита си, за да поднесеш нещо повече – време и удоволствието от това да дочакаш узряването,” – коментира Ина Иванова. А после прочете по един разказ, съответстващ като „вкус” на всяко от вината, дегустирани от публиката. А те бяха три – Каберне Фран, Сира и Каберне Совиньон.
Идеята за организиране на подобно събитие се родила спонтанно малко след представянето на последната стихосбирка на поетесата през юли 2024 г. Тогава присъствали и част от организаторите на събитието „Вино и проза”, които под влияние на разговора открили доста общи моменти в създаването на поезията и производството на вино.
Производството на вино започва през месец февруари със зарязването на лозичките. Развитието на растенията се наблюдава през цялата година, като в зависимост от него се преценява кой грозд за кое вино ще се използва. В процеса са ангажирани много хора, които отговарят за конкретни стъпки от производството – специалистите агрономи, работниците, които окопават лозята, пръскат с препарати, берат, сортират. Също както и в литературата – автор, редактор, коректор, художник, специалисти в предпечатна и печатна подготовка.
„Някои от вината отлежават в специални дъбови бъчви поне шест месеца. Това много напомня на процеса на писане, при който същия период на отлежаване е доста препоръчителен. Разликата е само в съдовете, които се използват – не дъбови бъчви, а тетрадка, файлове на компютъра или просто в сърцето,” – коментира Ина Иванова.
В дегустацията на вино и четенето също има общо. И при двете трябва с внимание да се стигне до края, за да може съзнанието да усети по-най-добрия начин всяка нотка от разказаната история. Това направиха гостите в литературното пространство, а някои от тях се включиха с въпроси и коментари, което направи дегустацията на вино и проза още по-наситено откъм емоции.
Още от категорията

Таланти от Драма клуб към ОУ „Душо Хаджидеков" играха на сцената на Кукления театър


Акценти





Вандалите от Смирненски са потрошили коли на две улици

Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


