Доживотен затвор за шофьорите, отказали проба за дрога и наркотици след тежка катастрофа, искат от ГЕРБ. Двама бивши вътрешни министри - Младен Маринов и Христо Терзийски, предлагат в Наказателния кодекс по-сурови наказания за отказ от тест от самите наказания за тежки катастрофи с жертви.
Ако шофьор е причинил катастрофа и има пострадал, НК предвижда до 2 г. затвор или пробация (повече е при непредпазливост и умишлено деяние). А ако минат предложенията на ГЕРБ и същият този шофьор откаже тестове, ще получи между 12 и 20 години, а за особено тежките случаи - 13-20 г. или до живот.
За най-тежките случаи - ПТП с жертви, депутатите предлагат като допълнително наказание доживотно лишаване от права за конкретни професии, както и да заемат някои държавни и общински длъжности, но не се посочва за кои.
От 2021 до 2024 г. 11 954 шофьори са отказали да бъдат тествани.
Още от категорията
Виж всички
НИМХ издаде жълт код за поледици за четири области
Почина актьорът Стоян Георгиев
Соломон Паси се извини на Цветанка Ризова
Акценти
Виж всички
Почина мъжът пострадал при пожара в "Западен"
Умна или красива? Жените плащат цената и за двете