Бързи и неуловими като в холивудски екшън, нова порода бандити дебне отскоро за солидна плячка, пише „Преса”. Тяхната цел е често самотно стърчаща и поставена на видно място метална каса - добре познатият на всички банкомат. Преди три дни обирджии се опитаха да ударят отново в Дупница, но останаха с празни ръце.За три седмици в София - от средата на юли до началото на август, неизвестна банда задигна лесно, бързо и без съпротива четири банкомата с пари. До момента полицията не е открила начин как да се противопостави на този вид кражби. Не са хванати и обирджиите. 

Виновни са стопаните на банкоматите, които не са се погрижили добре за тяхната охрана. Опасенията на правоохранителните органи са, че тези лесни кражби може да се превърнат в криминална епидемия. И ноу-хауто на софийската банда да бъде изкопирано от други.

Банкоматите в цялата страна са близо 6000. Опитите да бъдат опразнени досега бяха редки и още по-рядко се увенчаваха с успех. Пишман престъпниците или бягаха презглава заради разпищелите се аларми, или унищожаваха и разпиляваха пачките.
Докато крадците не осъзнаха, че свръхзащитата на устройствата е мит, поддържан от банките. 

И че понякога терминалите дори не са закрепени с болтове за пода. „Често проследяващите GPS устройства в машините не сработват, ако в тях изобщо има поставени такива. Банката пък сама преценява дали в банкомата да има механизъм, който пръска с боя парите при силово отваряне на касата“, твърдят частни охранители. Най-често те, а не полицията, успяват да спасят машините от изтърбушване. Това е така, защото обикновено сработва алармата на самия обект, в който е монтиран банкоматът.

За разлика от съобщенията за разкрити домови кражби МВР странно защо спестява на медиите информация за атакувани устройства, пази се в тайна и броят на машините, ударени у нас от началото на годината.

Такъв беше случаят с отмъкнат банкомат от магазин на „Кауфланд“ в столичния кв. „Люлин“. Запознати със случая обясниха, че отмъкнатата през август сума е сравнително малка - около 5000 лв. Охранителните камери обаче записали едни от най-бързите касоразбивачи у нас. 

На кадрите се виждало как витрината на магазина се пръска на парчета и през нея влиза огромен мъжага, стиснал голям чук. Естествено той е с маска на главата. Веднага след него нахлуват други трима, които също носят маски. Само с няколко движения те успяват да изкъртят устройството, вдигат го на ръце и го изнасят през счупената витрина. Всичко се случва точно за 47 секунди.

Пред пристигналите на място полицаи и охранители представител на банката обяснил, че в машината за пари нямало нито GPS, нито боядисващо устройство. След като униформените го попитали на какво все пак е разчитала банката, за да опази парите си, служителят отвърнал, че в почти всички търговски обекти се разчитало на поставените там охранителни камери и на частните СОТ. Често устройствата дори не били закрепени стабилно за пода.

Всъщност нехайството на банките е лесно обяснимо. За да защитят максимално устройствата, те трябва да вложат солидни средства. Но не го правят, защото и парите, и банкоматите са напълно застраховани. Така от изтърбушването на електронните каси на практика банката не губи нищо. 

По същата логика - заради икономии, няколко големи вериги ставаха жертва на грабежи за сериозни суми. Те не наемаха лицензирани фирми за инкасова дейност, каквото е задължението им и по закон.

Именно неспазването на правилата храни родните бандити и им дава все нови и нови възможности за развитие. Често към МВР се сипят упреци, че не си върши работата. Може би е време потърпевшите от апашите бизнесмени да се замислят по въпроса кой е виновен - този, дето дава зелника, или този, който го яде. 

Кръстоносният поход срещу устройствата започна през лятото на 2012 г. Тогава за пръв път неизвестни апаши, както се е правело в Дивия запад, изкъртиха с ласо банкомат с около 100 000 лв. от клон на Банка ДСК в Перник, но не успяха да се доберат до пачките.

В 4 ч. сутринта крадците впримчили устройството, закачили въжето за теглича на микробус и дали мръсна газ. Банкоматът с трясък изхвърчал от банката, като изкъртил от пантите входната врата на помещението. „След това са планирали да натоварят терминала в микробуса и да го отнесат на сигурно място, където да го отворят“, обясниха от полицията новата схема. 

Оживлението около банката обаче било забелязано и към мястото на инцидента с надути сирени потеглили две патрулки. Подплашени от познатия звук, бандитите зарязали буса заедно със завързания към него банкомат.

Няколко месеца след удара в Перник „новите каубои“ решават отново да нападнат машина, монтирана в клон на ДСК. Битката с металната каса се разиграва на столичния бул. „Генерал Столетов“ 108, близо до Централна гара. Крадците ударили малко след 4 ч. сутринта. Те пристигнали пред клона на банката с мощен джип. 

Първата работа на обирджиите била да обезвредят камерата на банкомата. След това закачили устройството със здрава кука и стоманено въже и дали газ. След силния напън 400-килограмовата каса била изтръгната, но ударила вратата на банковия клон, което задействало и алармата. 

Престъпниците зарязали счупената кука и въжето и избягали.
лед втория неуспешен опит бандитите, за които се предполага, че са от една и съща група, решават да сменят тактиката. Вместо да атакуват машините в клоновете на банки, които се оказват и добре защитени, и изключително тежки, те започват да тарашат устройствата в големите магазини. 

Фиксират и времето за „жътва“ - от юни до август. Тогава народът поема към морето и всички банкомати са пълни догоре. На 4 януари миналата година те за пръв път успяват само с едно дръпване да изкъртят банкомат и да го натоварят в микробус. 

Устройството е монтирано в хранителен магазин в столичния кв. „Манастирски ливади“. Намесата на СОТ обаче предотвратява кражбата в последния момент. Иначе микробусът бил паркиран със задната си част пред банкомата и с отворени врати. 

При взлома през тях крадците прекарали метално въже - от едната му страна бил захванат банкоматът, а другата била вързана за джипа. Потегляйки, мощната машина без проблем успяла да изтръгне тежкото устройство с пари и то паднало направо в микробуса.

През това лято бандата прави четири успешни удара - магазините „Джъмбо“, „Кауфланд“, „Хит“ и „Била“ в столицата. При последния удар устройството е пълно с рекордните 100 000 лв. Засега никой от ловките бандити не е попаднал в ръцете на закона. 

След последните случаи на обири на банкомати, финансовите институции са намалили лимитите на средства в устройствата, съобщиха от трезорите. Оттам обясниха, че до момента обект на атаки са били т.нар. свободно стоящи машини. Крадците не проявяват интерес към зазиданите в стената устройства.

Парите в банкоматите са застраховани, но държим по-малко, за да не се изкушават крадците, обясниха от банките. След вълната от обири всички рискови машини - в отдалечените райони на градовете, са били допълнително укрепени. Според наредбата на БНБ устройствата трябва да са заредени максимум с 200 000 лв. и трябва да са застопорени, така че да издържат на 50 килонютона напрежение при атака. 

Изискването за застопоряване обаче било спорно, тъй като финансовите институции няма как да знаят какво е състоянието на бетона във всяка сграда, в която се монтира устройство.

Друга мярка за сигурност, която трезорите са предприели, е да монтират отделен СОТ на банкоматите в търговските обекти. Такъв преди не се слагаше за устройствата, които се намират на места с жива охрана и СОТ.

От финансовите институции обясниха , че не се използват оцветители за банкнотите. Причината е, че са много чувствителни и при зареждане на машината може всички банкноти да бъдат съсипани. Не се използват и GPS-и, защото крадците знаят къде се монтират и ги изскубват за секунди.

TrafficNews.bg