България избира на предсрочни парламентарни избори своето 43-то Народно събрание. Това са вторите предсрочни избори в страната ни за последната година и половина. Общо 18 партии, 7 коалиции и четирима независими кандидати ще се надпреварват за гласовете на избирателите.

С пряко гласуване на национално ниво страната трябва да избере 240 народни представители, които ще имат четиригодишен мандат. Право да гласуват на тези избори имат 6 875 199 души.

Избирателните райони у нас са 31, гласуването се провежда в 11 434-те избирателни секции в страната, в чужбина гласуват в 428 секции в 60 държави. Огромната част от секциите в страната са разположени в сградите на училища. В 300 секции на 5 изборни района експериментално се въвежда и машинно гласуване. В страната има 95 подвижни избирателни секции.

Изборният ден започна в 6.00 часа и ще приключи в 19.00 часа, като може да бъде удължен до 20.00 часа, ако пред изборното помещение има негласували граждани. Право да гласува има всеки български гражданин, който е навършил 18 години и не изтърпява наказание.

Бюлетините, с които гласуваме, са интегрални, т.е. всички участници са в един лист. От лявата страна на бюлетината са изписани имената на партиите, коалициите и инициативните комитети с поредните им номера, изтеглени с жребий от ЦИК. Самото число е оградено с квадратче и то ще трябва да се задраска - или с X или с т.нар. чавка V. Други знаци не са разрешени.

В дясната част на бюлетината има и кръгчета с поредни номера, в които избирателят може да посочи така наречената преференция. Над тях има надпис, който указва, че кръгчетата са за това. Ако избирателят желае, може да я използва и да отбележи със знак "X" или "V" предпочитан от него кандидат от листата и така да я пренареди.

Разместването ще стане обаче, ако някой от кандидатите събере поне 7% от бюлетините на гласоподавателите на съответната партия в съответния избирателен район.

Бюлетината се сгъва два пъти по определен от ЦИК начин. След като гласува в "тъмната стаичка", избирателят дава бюлетината на член на СИК, който сверява дали номерът на бюлетината е верен, слага втори печат върху нея и избирателят я пуска в урната.

Прагът за влизане в Народното събрание на партиите и коалициите е 4% от действителните гласове от страната и чужбина, като мандатите се определят от Централната избирателна комисия.

39 неправителствени организации ще наблюдават вота. Общият брой наблюдатели е 17 429. Международните наблюдатели са от 7 организации, общият им брой е 69.

В интегралната бюлетина партиите и коалициите заемат от 1-ви до 25-ти номер. Независимите кандидати, които са в Хасково, София - област, Бургас и Благоевград, са поставени след 25-ти номер.

Пълният списък на партиите с номерата в интегралната бюлетина е следният - под номер 1 е регистрирана политическа партия „Движение 21“; 2 - партия „Българска социалдемокрация“; 3 - Български Национален съюз; 4 - партия „Новото време“; 5 - Обединена България; 6 - Социалдемократическа партия.

Под номер 7 стои Реформаторският блок; 8 е партия „Нова България“; под номер 9 е ГЕРБ; 10 е партия „Общество за Нова България“; 11-та е „Атака“; 12 - НДСВ.

Коалиция ББЦ е под номер 13; 14-та е коалиция „АБВ“; 15 - коалиция „Левицата и Зелена партия“; 16 - партия „Нова алтернатива“; 17 - коалиция „Десните“.

Движението за прави и свободи е в бюлетината под номер 18,  "Глас народен" са 19-и, под номер 20 е Партията на зелените, 21 е за партия „Нова сила“.

Коалиция БСП - Лява България е записана под номер 22; 23-та е Политическа партия „Зелените“; 24 - коалиция „Патриотичен фронт“ – НФСБ и ВМРО, 25 - партия „Република БГ“.

Около 20 хиляди служители на МВР ще охраняват днешния вот. Сигнали за всички случаи на забелязани нарушения и нередности в изборния ден освен в МВР може да се подават и до Асоциацията на безплатен телефон 0800 11 224.

TrafficNews.bg