Служебният вицепремиер и министър на управлението на европейските средства Атанас Пеканов отговаряше на въпроси на хората във Фейсбук.
"Надяваме се скоро да имаме нормално и работещо правителството. Най-важното е приемането на реформите. Важно е парламентарните групи да са добре с това. В случай, че такова няма ще внесем плана в най-кратък срок. В плана има относително задължителен характер. Трябва да се случват реформи, за да се получават парите. Не трябва европейските средства да подпомагат само в един район - случая София. За София бяха отделени 560 млн. Това е единственият град, за който бяха отделени толкова средства. Ние намалихме единия проект от тях. Проектът за метрото остава. Трябва да гледаме и към другите градове. Водя дискусия с политическите групи на какво са готови за Плана за възстановяване. Не е добре да направим нещо, което няма да се случи. За сектор Култура са отделени 80 млн. Зелена зона и дигитализация това са секторите, за които са отделени най-много средства. Ще търсим хоризонтални програми за културата. В момента икономиката е на етап на възстановяване. Сега през лятото средствата не са толкова нужни, но през есента ще са необходими. Тук е моят апел към парламентарните групи е те да мислят за плана. Липсата на парламент може да застраши и плана. Реформите трябва да започват да се случват в края на тази година. За мен е важно народните представители да знаят, че това ще застраши тези първи плащания", заяви Пеканов за Плана за възстановяване и устойчивост.
"Темата за еврото е много важна. Това е трудна тема и хората имат много трудни мнения. От въвеждането на еврото ще има позитиви и негативи. Нашата валута така или иначе е вързаната към еврото, защото сме във валутен борд. Сред позитивите с влизането в еврото ще се повиши доверието в нашата икономика. Ще имаме още едно ниво на банков надзор. Не трябва да си представяме, че ще забогатеем веднага. Също така има и рискове. Рискът от инфлация - в Източна Европа цените не са поскъпнали от държавите, които са приели еврото. Голяма част от страните приемат еврото в процес на рецесия, отколкото в период на бум. Това става ако се справяме много добре икономически. Най-големият риск ще е за най-уязвимите групи - по-възрастните, в по-отдалечените места. Ще трябва да има информационна кампания и по-строг контрол. Ние в момента правим техническите стъпки, че когато се случва това в бъдещето ще го направим по най-добрия начин", заяви Пеканов относно еврото.
Още от категорията
Българска яхта за 20 млн. евро изгоря в Гърция