Преходът никога няма да свърши, както и историята, заявява в интервю за "Монитор" проф. Михаил Константинов. Той призовава българските политици да осъзнаят и че 25-годишният кеф свърши. "От сега нататък техните действия ще се наблюдават не под лупа, а под микроскоп. И натискът ще бъде не спорадичен, а постоянен. Това е здравословно и за двете страни в политическата игра: политици и народ. Защото загубата на реална оценка е водила до крупни загуби както за политическата класа, така и за народите като цяло. Френската революция и болшевишкият преврат са учебникарски примери в тази насока. Възстановяването на доверието в парламента и в политическата система ще бъде с много бавен темп. Дебатите около съставянето на 91-вия Министерски съвет на България бяха добър пример за диалогичен подход, включително с вслушване в гласа на хората", смята Константинов.
"За реалните разделения в обществото няма да чуете от българските политици", е заглавието над интервю в "Труд" със социолога Иво Христов. Коментарът на експерта е по повод протестите в страната, които не са "нищо друго освен масовка в битката на два олигархични клана, апропо и те са с тъмночервен произход". "В днешния управляващ ешалон, без изключение, повтарям, без изключение, са само хората с активна комунистическа и комсомолска биография. Затова борбата с комунистите и с комунизма ще се води с пълна сила, докато и последният комунист не стане демократ", смята Христов.
В отговор на въпрос за "Дума" председателят на Коалиция "Десните" Илко Семерджиев коментира: "Десница в България има, но тя не е представена в парламента. Ние не приемаме ГЕРБ да се самоопределя като десница, защото тази партия е откровено автократична и популистка, а доскоро дясната ДСБ се центрира даже вляво от центъра по признанието на председателя й Радан Кънев. Реформаторският блок пък е един откровен тюрлюгювеч, съставен от люспите на ДПС, НДСВ и остатъците от някогашното СДС, които не се вълнуват от ляво или дясно. Те са само един потребителски корпус, ориентиращ се по оста власт-пари. Видяхме на последните избори, че първите осъдени за купуване на гласове бяха техните купувачи, а постовете им в листите се разиграваха срещу пари. Влизането в коалиция с АБВ и ПФ съвсем ги разконспирира като една странно сглобила се амалгама от интереси, които търсят своето място на масата и своето парче от баницата, но това не е политика, а още по-малко дясна."
"ГЕРБ ще пише закон за клеветата в медиите", анонсира на първа страница "Труд". Предлагат и промени в конституцията, а идеите са на Красимир Велчев, зам.-председател на парламентарната група, уточнява изданието.
"С темата за ремонта на конституцията се спекулира от десетилетия. Действащата конституция успешно ни преведе през прехода. Промяната й не трябва да е самоцелна. Според мен към ремонт на основния закон може да се пристъпи тогава, когато има висок обществен консенсус", коментира от страниците на "Преса" напусналият поста съдия номер едно Лазар Груев.
Над 100 дилъри, които продавали дрога в района на училищата в София, бяха заловени при мащабна акция на СДВР и прокуратурата, информира на първа страница "Монитор". Само на ден камерите покрай школата записват по 4 диска с информация, които се изпращат в МВР. На видеата се виждали съмнителните лица, които обикалят около училищата и търгуват с наркотици. До момента имало обаче само единици задържани. При спецоперацията, която продължила осем дни - от 1 до 9 ноември, били изловени голяма част от разпространителите на ниско ниво. Униформените ги сгащили в близост до учебните заведения, както и в градинките и парковете, където се събирали тийнейджърите.
От януари Столична община започва сваляне на висящи по фасадите на сградите кабели, анонсира под глава "24 часа". По закон кабелните оператори трябва да приберат мрежите си под земята. Тези по фасадите са незаконни. В момента тече проверка по кварталите, като районните администрации описват нарушенията. До седмица те трябва да са готови с данните.
Около 600 българи живеят в будна кома. Всяка година се увеличават с 20-30 души, алармира във водещата си новина "Телеграф". Стряскащата статистика е на сдружението "Алтернатива при будна кома". Официална статистика колко са тези пациенти у нас няма, тъй като здравното министерство е спряло да събирането на такива данни. Лечението, което се покрива от здравната каса, продължава само 3 месеца и спира в момента, в който пациентът излезе от интензивното състояние. След това грижите за него поемат близките му.
"Родителите и образователната система подценяват спорта. Надявам се, че с образователното министерство ще възстановим диалога, който според мен е бил загубен през годините", казва пред "Стандарт" Красен Кралев, министър на младежта и спорта. Според него единствено спортът може да изтръгне децата ни от наркотиците и да реши проблема с обездвижването и затлъстяването. Битката там е много сериозна и засега обществото ни я губи. "Нашата роля е тази. Ако ние спечелим тази битка, шампионите сами ще дойдат. Всички проекти, които касаят масовия и детско-юношеския спорт, са наш приоритет", обявява Кралев.
"Ако трябва и по корем ще се влачим, но до края на мандата "Хемус" трябва да е готова", заявява в интервю за "24 часа" Томислав Дончев, вицепремиер по управление на средствата от ЕС. По думите му има два сценария - "Или да увеличим съфинансирането по Оперативна програма "Транспорт", за да е с много по-висок интензитет - например 40 или 50 процента, или да се ползва държавен ресурс от бюджета, или дори целеви кредит". Дончев е категоричен, че Югът се нуждае от проекта от икономическа гледна точка.
За да се увеличи икономическият растеж Агенцията за инвестиции трябва да бъде засилена. "Трябва да има един екип - със или без министъра, чиято основна задача е да обикаля света и да промотира България като добро място за правене на бизнес, като изтъква всичките ни конкурентни предимства. Икономическият министър вече няма да мисли за енергетика, нито приоритетно за туризъм. Той има две основни цели: да намира чуждестранни инвеститори и да се грижи за малките и средните предприятия", категоричен е Дончев.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Министърът на културата: Най-лесно е да се протестира срещу нещо, което не се познава