Четиринадесет седмокласници са поставени под карантина, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на брифинг. Данните са валидни към 3-ти май, като в министерството са се обсъдили варианти как те могат да бъдат допуснати до изпита след 7-ми клас.

"След като им бъдат направени PCR тестове 36 часа предварително или на предходния ден, те ще могат да се явят", заяви Вълчев. За целта резултатът от пробата трябва да е отприцателен, изтъкна той. Ще бъдат обособени отделни помещения за карантинираните деца. 

Към момента повечето карантинирани са контактни на болни, но няма данни за болни седмокласници. 

"Ако има болни, което е статистически вероятно, ще вземем най-доброто решение, за да не бъдат възпрепатствани. И преди сме имали такива случаи - деца с шарка, например", коментира министърът. Той допълни, че провеждането на втори изпит не би било коректно и ще създаде условия за неравнопоставеност при оценяването. 

Националното външно оценяване след VII клас ще са на 15 юни по български език и литература и на 17 юни - по математика. 

Никое от училищата не е заявило интерес към провеждане на трети изпит по чужд език, каза Вълчев. 

Променят се и конспектите за двата изпита, които трябва да държат кандидат-студентите. На изпита по БЕЛ отпадат произведенията Бай Ганьо, Заточеници, По жицата и Неразделни, както и сложно съставно и сложно смесено изречение. На изпита по математика няма да има задачи с неравенства. 

"Всички теми, които отпадат, все пак ще бъдат изучавани.  Знанията и уменията се придобиват с натрупване и надраждание," изтъкна министърът