110 "Къщи за гости" са проверени до момента, като по тях са предявени за възстановяване над 10 млн. лева, обяви на брифинг министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов.
По думите му за периода от 2007 г. до 2013 г. в селски райони са построени с европари 746 къщи за гости.
"Те се финансират с до 200 хил. евро. По данните, които имаме, средното финансиране е около 135 хил. евро", пресметна Порожанов.
Министърът посочи, че основен проблем при къщите за гости е използването им по предназначение.
"За 32 от проверените 110 къщи имаме искане за пълно възстановяване на сумите, а за останалите – частично или финансова корекция, в зависимост от изпълнението на бизнес плана", обясни той.
Порожанов посочи, че къщите за гости са изграждани в райони, които са определени по Програмата за развитие на селските райони, като там не са сложени големите туристически центрове.
Земеделският министър отново посочи, че ще се направи цялостна масова проверка на всички къщи за гости, независимо дали им е изтекъл мониторинговият период или не.
"И ако се установи, че има пропуски в отчетите, ще бъдат налагани съответните финансови корекции или пълното възстановяване на сумата. Проверката трябва да се движи възможно най-бързо. Но предвид, че говорим за стотици обекти, може би ще се забави известно време", обясни Румен Порожанов.
На свой ред премиерът Бойко Борисов обяви: "Има ли виновни - да се уволняват и да се дават на прокурор веднага, безкомпромисно".
Премиерът изтъкна, че целта на европрограмата е била да подпомага туризма и много от къщите се използват по предназначение.
"За съжаление винаги се намира някой, който да опорочи програмата и затова към днешната дата ние новата програма не я отваряме", каза Борисов.
Министър-председателят отбеляза, че се проверяват всички къщи: "Разпоредил съм и бизнес-плановете да им проверят, защото по бизнес-план те трябва да имат определен брой нощувки, дали са спазени или не".
По рано днес бившият земеделски министър Мехмед Дикме обяви, че държавата може да си върне имотите, построени като къщи за гости, ако се докаже, че те не са използвани по предназначение, а европейската субсидия може да стане изискуема.
По думите му основният виновник за злоупотребите е контролиращият орган в лицето на Държавен фонд "Земеделие".
"Фонд "Земеделие" допусна безогледно да се строят къщи, за които ако предварително бяха направени разчетите и анализите, щяха да разберат, че това са къщи за лично ползване, а не за обществено. Например можеш за 300 000 евро да си направиш къща и по програмата да ти върнат 200 000 евро. Tака си правиш една райска къща", посочи Дикме.
Ексминистърът обясни, че ако се докажат злоуппотреби се връщат до 70% от вложените средства.
TrafficNews припомня, че само преди дни главният прокурор разпореди проверка на всички подобни проекти с евросредства, след като на подалия оставка заместник-министър на икономиката Александър Манолев бяха повдигнати обвинения именно заради такава къщата в Сандански.
Според прокуратурата той и собственикът на фирмата, получила финансирането, са представили неверни данни, за да си осигурят пари по европроект в размер на близо 400 000 лева.
Още от категорията
НАП: Над 6000 търговци са в нарушение, начисляват 9% ДДС