Цената за самолетите F-16, за които се водят преговори между България и САЩ, ще бъде значително по-ниска от тавана от 1,6 милиарда долара, който американският Конгрес гласува. Когато се преговаря за военна продажба, е необходимо разрешение от Конгреса, като се посочи възможно най-високата сума, която да бъде таван на сделката, за да не се налага повторно гласуване. Това заяви посланикът на Съединените щати в България Ерик Рубин, цитиран от DarikNews.

Важно е да се знае, че предложението на САЩ е всеобхватно и включва всичко необходимо – от въоръжение до обучение и инфраструктура, добави Рубин.

"Когато преговаряме за военна продажба, трябва да имаме разрешение от Конгреса. Това, което правим е да уведомим Конгреса за максимално възможната цена, тъй като трябва да поставим таван, без да се налага да се обръщаме втори път към законодателите и да кажем: "Извинете, но ни трябва по-висок таван". Така че сумата от 1.6 млрд. долара, която беше обявена е максималния таван за продажбата. Това не е цената. Уверен съм, че цената ще бъде значително по-ниска. Когато уведомяваме Конгреса обаче, казваме възможно най-високата сума. Той дава оторизация и след това преговорите продължават в тази рамка. Това правим в момента", посочи Рубин.

По думите му в Румъния са много доволни от закупените изтребители и може би планират да закупят още самолети F-16. 

Според посланик Рубин ключов фактор в това решение е фактът, че всички български съседи, които са в НАТО летят с F-16.

Ако България избере да направи тази сделка, ще се присъедини към тази група и ще има сектор на НАТО в региона, в който всички самолети ще са F-16, допълни още той.

Политически пазарлъци: САЩ ни дават Ф-16 за 2,9 млрд. лева, ние сме навити за 2,1 млрд.МО твърди, че преговорите още продължават, но очакваме предварителния договор