България е в топ 3 на страните членки на ЕС по най-ниски цени на електроенергията за домакинствата, показват данните на Евростат за първото полугодие на 2024 година. Преди нас е само Унгария с 10,9 евро за 100 киловатчаса. У нас цената е 11,9 евро, а в Малта – 12,6 евро за 100 киловатчаса с включени данъци и такси, пише "Труд".
Най-високите цени на електроенергията с включени данъци за битовите потребители през първата половина на 2024 г. са установени в Германия - 39,5 евро за 100 киловатчаса, следвана от Ирландия - 37,4 евро и Дания - 37,1 евро.
България е единствената държава в ЕС, в която все още не е въведена либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители. Процесът беше отложен за 1 януари 2026 година с промяна в Закона за енергетиката. Предвидено е от 1 юли 2025 година в период за 6 месеца цената на тока за домакинствата да се определя от Министерския съвет, а не както до сега от КЕВР. Ролята на Комисията временно ще е да определя до 1 януари 2026 година ежемесечно компенсация за покриване на част от разходите на битови крайни клиенти за закупена електрическа енергия от краен снабдител по регулирани цени.
България е единствената държава в ЕС, която все още не е въвела пълната либерализация на пазара на електроенергия, а цените на тока за битовите потребители у нас са сред най-ниските в общността.
Още от категорията