
Модерната производствена база за етерични масла и билкови продукти в село Куртово Конаре, която е една от най-големите в Европа, отново е пусната на публичен търг от частен съдебен изпълнител. Това е шести пореден опит за продажба на имота, макар да е описан като първа публична продан. Фабриката, която през последните години се утвърди като един от най-добре оборудваните комплекси за производство на натурална козметика и биологични продукти в региона е с много намалена цена след нова оценка.
Началната цена, определена от ЧСИ, е 505 440 лв. (или 258 427 евро), а срокът за подаване на оферти е от 6 юли до 6 август 2025 г. Поевтиняването в сравнение с последния неуспешен търг през юни е с повече от 50 000 лева, а цента вече е драстично по-ниска от оценките в началото на процедурите. Само за малко повече от година стойността на комплекса е паднала с над 870 000 лв., при първоначална цена от 1 377 760 лв. през пролетта на 2024 г.
Имотът представлява поземлен терен с площ от 3 914 кв.м., върху който е изградена едноетажна производствена сграда с РЗП 428 кв.м. Базата е снабдена с високотехнологично оборудване за дестилация на етерични масла, сушене на билки, вакуумни системи, резервоари, компресори, бойлери, парогенератор и пълен набор от машини за бутилиране и съхранение. По информация от съдебния изпълнител и от предходни търгове, активите включват над 10 машини и линии, сред които дестилационна колона, пълначни машини, парогенератор B100, фризери, дозиращи системи и вакуумна инсталация, част от оборудването на предприятието.
Собственик на фабриката е дружеството „Българска билка БГ“ ЕООД, с управител Костадин Манев. Справка в Търговския регистър и онлайн магазини показва, че производството продължава да функционира под името "Флора Фарма", като към юни 2025 г. компанията предлага на пазара над 70 продукта – включително етерични масла, билкови тинктури, чайове и натурални капки. Онлайн платформата ѝ остава активна, а дейността е фокусирана основно върху биологични екстракти от български билки и растения.
Проблемите около фабриката обаче не са от вчера – срещу дружеството има наложени ипотеки и възбрани от НАП, ОББ и частни кредитори, като към момента фирмата дължи на приходната агенция почти 220 000 лева. Част от вземанията са заложени срещу имота и оборудването, които сега се опитват да бъдат реализирани чрез публичната продан. Освен държавните институции, задължения има и към доставчици на техника и суровини.
Последните търгове за базата показват изключителен спад в цената – при третата продан тя бе определена на 1 131 408 лв. (578 479 евро), а на следващия етап падна до 810 360 лв. (414 330 евро), преди да достигне сегашното ниво от 505 440 лв., като 194 400 лв. се отнасят за недвижимия имот (сгради и земя), а останалите 311 040 лв. са стойността на движимото имущество – оборудване, машини и съоръжения, свързани с производствения процес.
Това означава, че на практика бъдещият купувач ще може да придобие напълно функционираща и оборудвана дестилерия за по-малко от половината от първоначалната оценка.
Дали настоящият търг ще бъде успешен, или ще последва нов цикъл на обезценяване и поредна публична продан ще стане ясно на 7 август, когато бъдат отворени офертите.
Още от категорията

Дългове повлякоха собственичка на кравекомплекс край Старосел, продават го зад 1 млн. лева


Акценти

Брутална агресия сред младежи в Слънчев бряг



Нова мания в салоните: Head Spa превзема България!




