Поскъпването на хляба в Пловдив вече е факт. Както TrafficNews.bg прогнозира още миналата седмица, увеличението е с над 20 стотинки. По рафтовете в големите хранителни магазини 650 грама от най-масовия бял хляб и Добруджа, който допреди няколко дни струваше между 65 и 80 ст., в момента се продава от 80 ст. до 1.15 лв. До 2.40 лв. пък достигат ръчните хлебчета със семена без консерванти и оцветители. С нова цена е и брашното, което е поскъпнало между 20 и 30 стотинки за килограм.
Причините за скока са няколко – слабата реколта, лошото качество на зърното, както и по-скъпият ток и газ, обясняват производителите. Според официалната информация, която бе оповестена вчера от Министерството на земеделието, храните и горите, очакваното производство на пшеница през тази година е 5,4 млн. тона. Това показват данните, представени на Консултативния съвет по зърното. „Опасенията, че хлебната пшеница не е достатъчна, не се оправдаха”, заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. Данните на бранша са подобни – среден добив от около 460 кг от декар. Качеството е различно – в районите без дъждове при жътвата е високо, но в останалите има и покълване на пшеницата. С около 25% по-високи са изкупните цени на пшеницата тази година. Средно хлебната се търгува по 354 лв./т при 270 лв./т през 2017 г. При фуражната цената е средно 318 лв./т сега при 254 лв./т преди година.
По данни на Софийска стокова борса тенденцията за поскъпване на зърното се е обърнала и през последните 2 седмици има поевтиняване на международните пазари. По предложение на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Консултативният съвет гласува да възложи на министър Румен Порожанов да проведе разговори за възможността за намаляване на ДДС за хляба и основните храни. Представените първи данни за пролетните култури – царевица и слънчоглед, показват по-високи добиви, посочиха от Министерството на земеделието, храните и горите.
Прогнозите на синдикатите са, че поредното поскъпване на природния газ ще доведе до верижна реакция и след хляба се очаква скок в цените и на други стоки и услуги. Поскъпването на природния газ води след себе си по-скъпо парно, по-скъпа топла вода и по-скъпи стоки в сектора на химическата промишленост. Освен това през следващите няколко месеца предстои поскъпване на транспортните услуги. Лихвите по банковите кредити вече тръгнаха нагоре. По-скъпи са и цените на жилищата (3-5%) и наемите (до 20%).
От КНСБ изчислиха, че за да живее нормално едно четиричленно семейство в последните месеци на 2018 г., ще са му необходими поне 2400 лева месечно. Срещу 600-те лева на човек, които от синдикатите изчисляват, че са нужни, на практика стоят 491 лева – толкова според националната статистика са средните ни доходи през второто тримесечие на 2018 г.
От КНСБ са категорични, че заради по-скъпия газ все повече българи ще се оказват енергийно бедни и настояват за увеличение на помощите за отопление още тази зима – от 374 лв. на 500 лв.
Хлябът поскъпва с 20 ст. от понеделник в ПловдивНай-масовият бял хляб и Добруджа ще стигне до левче
Още от категорията
Цената на "Беркут" падна до най-ниската си стойност от 6 години насам, ще се намери ли купувач?