
Голяма верига от магазини у нас отнесе солена глоба от 7000 лева, след като Контролът по храните и Комисията за защита на потребителите (КЗП) хванаха мляко с изтекъл срок на годност на щандовете на техен супермаркет в Пловдивско.
Всичко започнало от сигнал, подаден от клиент в края на миналата година. Мъж е бил с детето си в един от обектите не веригата "Билла". Малчугана поискал плодово мляко и родителят взел такова от рафта за млечни изделия. Напитката била с вкус на ягода. Малко преди да отпие детето от млякото обаче, бдителният родител забелязал, че срока на годност е изтекъл. На кутията била вписана дата 15 юни или три месеца преди покупката.
Ядосан мъжът сезирал компетентните институции, подавайки сигнал до КЗП.
Само два дни по-късно инспектори от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Пловдив извършват проверка на място. Това, което откриват, не оставя място за съмнение. На щандовете – редом до годни продукти – се предлагат четири броя UHT мляко, по 200 мл, със срок, изтекъл преди повече от три месеца. Млякото е от животински произход и според закона не просто е негодно за продажба – то крие пряка опасност за здравето на потребителите.
Последвал акт за управата на веригата. Въпреки че управител на магазина подписва протокола от проверката и няма възражения, компанията впоследствие е подала жалба срещу издаденото наказателно постановление.
"Билла" твърди, че санкцията е неправилно приложена – вместо по Закона за агрохранителната верига, трябвало да се търси отговорност по Закона за храните, където санкциите са по-меки. Освен това настояват, че случаят е маловажен – става дума за само четири опаковки мляко, допуснати „по невнимание“.
Казусът влязъл в Районен съд и въпреки множеството възражения от стана на веригата, магистратите са потвърдили наказанието.
Съгласно действащото законодателство, когато юридическо лице предлага храни от животински произход с изтекъл срок на годност, подлежи на имуществена санкция от минимум 7000 лв. Нещо повече – според съда именно Законът за управление на агрохранителната верига е приложим в случая, защото предвижда конкретно наказание за точно този тип нарушения.
„Наличието на четири опаковки с изтекъл срок на годност, изложени за продажба наравно с годни продукти, е достатъчно, за да бъде нарушението отчетено като реална опасност за здравето на потребителите“, подчертава в мотивите си съдът.
Макар и да не става дума за огромно количество развалена храна, съдът е ясен: тежестта е в принципа. "Билла" като голяма верига е длъжна да организира така дейността си, че такива инциденти да бъдат невъзможни. Отговорността за контрола на сроковете на продуктите не може да бъде прехвърлена на персонала – тя е на юридическото лице като оператор на храни.
В крайна сметка съдът не само потвърждава глобата, но и я оставя в пълния ѝ размер.
Това е поредна глоба за веригата през последните месеци.