Вирус ни удря в ушите и ни държи глухи в продължение на две седмици. Той започва като хрема, но често води до усложнение, болка, шум и възпаление в ушите. Това може да се превърне в проблем, защото голяма част от пациентите не търсят лекарска помощ, пише в. "Телеграф".
Причината е, че когато сме болни, приемаме за нормално ушите ни да са заглъхнали, да има леко парене, шум и дискомфорт. Ако обаче това премине в инфекция, последствията може да са много по-сериозни, предупреждават лекари.
"Ушите са една от най-уязвимите части от човешкото тяло. Всъщност всички грипни вируси атакуват именно малките съдове и артерии. Настинка, грип, съвсем проста хрема, всичко може да доведе до усложнение", обясняват специалистите.
Те все по-често лекуват пациенти с диагноза хеморагичен отит. Това е остро възпаление на средното ухо с кръвоизливи, които засягат слуховия нерв.
Това може да доведе до по-трайни увреждания. Заболяването няма рискови групи. То може да засегне както големи, така и малки. Протича със силна болка в едното или в двете уши, възможно е изтичане на секрет (гноен или бледо кървав").
Може да се стигне до висока температура и дори треска. Лекарите сигнализират, че при първите болки е особено важно да се потърси медицинска помощ. Междувременно започва и бумът на поленовите алергии или т.н. сенна хрема. В момента около 70% от прашеца във въздуха продължава да бъде от ясените.
Те са често срещано дърво в градската растителност и са в период на активен цъфтеж. В момента най-много болни има сред децата до 4 г., като различни вируси повалят около 2000 хлапета на седмица.
Те се проявяват с типичните симптоми като кашлица, хрема, разтройство, повръщане и температура.