Колкото повече се покачват температурите, толкова повече се увеличава и желанието у нас да се разхладим край морския бряг. Не всеки, обаче има късмет да живее близо до море, затова и заместваме морските плажове с басейни. Колкото и добре да са поддържани, все пак има рискове за нашето здраве и трябва да бъдем по-внимателни.

Според проучване на американски учени от Центрове за контрол и профилактика на заболяванията само една глътка вода от басейн може да предизвика диария, която да продължи три седмици, съобщи "Мирър". Макар и обществените басейни да имат филтри и дизенфекционни системи, докато хлорът подейства и водата бъде рециклирана през филтрите, минава време.

Често се случва хора, които са боледували през последните две седмици, да влязат в басейн. Именно те са източник на заразата - бактериите остават по кожата им. Достатъчен е един болен човек, за да се замърси цял басейн, или няколко, ако са с обща пречистваща система.
 
Много важна е и хигиената преди влизане в басейн.

Според проучванията в мокрите пространства около басейна живеят от 1000 до 1000 спори, които могат да причинят гъбички. Рискът да хванете гъбички на краката обаче сериозно да бъде намален, ако ходите около басейна с подходящи чехли или джапанки.

Друг проблем е хлорът, с който се пречиства водата

Хлорът, при попадането си във водата образува киселина, която се оказва сериозен дразнител на  кожата,  силно алергиче и с токсични реагенти. Същевременно хролът, въпреки вторичните си влияния върху организма, е най -разпространения метод  за пречистване на басейни и е доказано надежден и евтин.